Rada Dialogu Społecznego zastąpi Trójstronną Komisję. 3 sierpnia 2015 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę przygotowaną i uzgodnioną przez przedstawicieli organizacji pracodawców, związki zawodowe oraz resort pracy.
– Bardzo się cieszę, że ustawa o radzie Dialogu Społecznego znalazła poparcie wszystkich opcji politycznych. Jej celem jest zapewnienie większego udziału pracowników i pracodawców w życiu publicznym. To mocne porozumienie. Dialog jest naszym obowiązkiem, dziś jest wzmocniony jak nigdy dotychczas – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Rada Dialogu będzie realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia, poprawiać jakość i skuteczność wdrażania strategii społeczno-gospodarczych oraz budować wokół nich sprzyjające warunki do współpracy trzech partnerów – organizacji pracowników, pracodawców i rządu.
- Dwa lata temu zerwany został dialog społeczny. Dziękuję tym, którzy pracowali nad tym, aby ten dialog przywrócić. To wymagało wytrwałości i ciężkiej pracy. Dziękuję za ten mądry i dobry kompromis – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Strony pracowników i pracodawców rady będą miały również możliwość przygotowywania projektów aktów prawnych, składania wniosków o przeprowadzenie wysłuchania publicznego i zapytań do właściwych ministrów oraz możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. W ustawie określono także zasady głosowania w ramach stron rady i nad wspólnymi opiniami.
Nad dokumentem pracowali wspólnie eksperci związków z NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych; pracodawców z Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club oraz przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 4 sierpnia 2015 r.