Zwolnienie od pracy w związku z wykonywaniem zadań
Członkiem komisji wyborczej może zostać pracownik na stale zatrudniony w dowolnym zakładzie pracy. Co więcej, przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks Wyborczy - dalej u.k.w. wymagają w niektórych przypadkach by w składzie komisji uczestniczył pracownik urzędu publicznego.
Stosownie do treści art. 154 § 4 u.k.w., członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. § 7 uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 28 lipca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego (Mon. Pol. poz. 651) - dalej u.p.k.w., precyzuje zaś, że członkowie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w art. 154 § 4 u.k.w., są obowiązani, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, a następnie, nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań komisji.
Zaświadczenie, które należy przedłożyć pracodawcy celem usprawiedliwienia nieobecności w pracy, powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji;
- wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy;
- przyczynę i czas nieobecności w pracy.
Zaświadczenie musi być opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz zawierać podpis przewodniczącego danej komisji. Jeżeli zaświadczenie jest wydawane na rzecz samego przewodniczącego podpisuje je jego zastępca. Zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.
(...)
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy
Redakcja art. 154 § 4 u.k.w. wiedzie do wniosku, że poza wynagrodzeniem pracownik zachowuje wszelkie uprawnienia należne mu z tytułu „pełnowartościowego" świadczenia pracy. Oznacza to, że nieobecność w pracy nie uszczupla jego uprawnień z tytułu systemu zabezpieczenia społecznego. W czasie nieobecności opartej o omawiany przepis pracownik nie traci uprawnień ani też nie zawiesza (lub nie przerywa) biegu terminu niezbędnego dla uzyskania uprawnień. Np. nie zmniejsza się staż pracy wymagany dla ustalenia uprawnień urlopowych czy związanych z ustaleniem okresu wypowiedzenia.
(...)
Za dni zwolnienia pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia
Członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań pracodawca ma obowiązek udzielić do 5 dni zwolnienia od pracy. Pracownik zachowuje za te dni prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy. Nie dotyczy to jednak wynagrodzenia.
Nie oznacza to jednak, że członkowie komisji wyborczych nie otrzymają za swą pracę w komisji żadnego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie należne członkom komisji wyborczych
Stosownie do treści art. 154 u.k.w., członkom komisji wyborczych przysługują:
- diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów;
- zryczałtowane diety za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji w przypadku członków okręgowych, rejonowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania w przypadku członków obwodowych komisji wyborczych.
Szczegóły wynagrodzenia reguluje u.p.k.w. Według postanowień § 3 u.p.k.w. członkom komisji, w związku z udziałem w pracach komisji w kraju, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - dalej r.n.p.p., w przepisach dotyczących podróży krajowej, z uwzględnieniem zmian wynikających z u.p.k.w. Dieta dla członków komisji wynosi półtorej diety ustalonej na podstawie przepisów, o których mowa wyżej. Dieta, o której mowa, nie przysługuje członkom obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania. Członkom komisji, w związku z udziałem w pracach tych komisji, przysługuje ponadto zwrot kosztów przejazdów i dojazdów publicznymi środkami komunikacji. W uzasadnionych przypadkach, związanych w szczególności z brakiem możliwości przejazdu lub dojazdu publicznymi środkami komunikacji, członkom komisji przysługuje zwrot kosztów przejazdu innymi środkami transportu zbiorowego lub, za zgodą przewodniczącego komisji, własnym samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem według stawek określonych w r.n.p.p.
§ 6 u.p.k.w. określa kwotowo poziom wynagrodzenia i ustala, że członkom terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem czynności wyborczych.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych