Czy pracodawca może udzielić urlopu macierzyńskiego bez aktu urodzenia?
Dziecko urodzone za granicą w dniu 10 stycznia 2016 r. Pracownica złożyła wniosek w dniu 21 stycznia 2016 r. do pracodawcy o udzielenie urlopów: w wysokości 80 % - 20 tygodni macierzyński i 32 tygodni o rodzicielski.

Odpowiedź: obowiązujące przepisy wyraźnie stanowią jakie dokumenty są podstawą udzielenia urlopów związanych z urodzeniem dziecka. W konsekwencji pracodawca nie może udzielić urlopów bez wymaganych dokumentów. Dletego też praocwnica jest zobligowana dostarczyć akt urodzenia dziecka.
 
Uzasadnienie: zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2015 r. 2205) dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą jest:

1)   zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza stwierdzające przewidywaną datę porodu oraz spełniające warunki określone w § 5 pkt 1 - za okres przed dniem porodu;

2)   odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka lub kopie tych dokumentów, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo przez Zakład - za okres od dnia porodu. Przepis § 6 tego rozporządzenia stosuje się odpowiednio.

Polecamy: Pracownicy mogą już korzystać z nowych urlopów rodzicielskich

Wobec powyższego przepisy nie wskazują na okoliczności wyłączające konieczność uzyskania  dokumentów niezbędnych do udzielenia urlopów, co oznacza, że pracodawca nie powinien udzielić urlopów związanych z urodzeniem dziecka bez wymaganych dokumentów.

Konsekwencje: Zus może kwestinować wypłatę zasiłku macierzyńskiego, domagając się zwrotu pieniędzy i stosownych korekt.