Tylko 64 proc. Polaków potrafi zapomnieć o pracy podczas urlopu. Większość polskich pracowników musi być dostępna telefonicznie nawet podczas wakacyjnego wypoczynku lub nie potrafi się zdystansować od obowiązków zawodowych. Brak wypoczynku może jednak prowadzić do frustracji, depresji oraz wypalenia zawodowego.
Z raportu Monitor Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że tylko 64 proc. Polaków zapomina o pracy podczas wakacyjnego wyjazdu. Wynika to w dużej mierze z nadmiernych oczekiwań przełożonych. Aż 60 proc. polskich pracowników otrzymało bowiem polecenie, by byli dostępni telefonicznie podczas urlopu, a 36 proc. zostało zobligowanych przez szefów do natychmiastowego odpowiadania na służbowe telefony i e-maile. Ponadto Polacy mają problemy z zapomnieniem o obowiązkach zawodowych podczas urlopu.
– Do najczęstszych błędów, które popełniają pracownicy, udając się na urlop, należy brak umiejętności zdystansowania się do swojego stanowiska pracy. Mam na myśli osoby, które są niewolnikami poczucia obowiązku. To z czasem może prowadzić do silnych obciążeń psychicznych, a nawet do wypalenia zawodowego – mówi agencji informacyjnej Newseria Tomasz Borkowski, doradca w Biurze Karier Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
Brak dystansu do pracy może mieć wiele przyczyn. Z informacji firmy Randstad wynika, że w pierwszym kwartale 2015 roku ponownie zwiększyła się liczba Polaków obawiających się o swoje stanowisko pracy. Strach przed utratą pracy może się przekładać na mniejszy poziom asertywności wobec przełożonych, którzy oczekują dyspozycyjności podczas urlopu. Aby odpoczywać efektywnie, należy więc wyrobić w sobie większą asertywność wobec szefów, a także nabyć umiejętność delegowania swoich obowiązków. Aby się to udało, konieczne jest jednak zaufanie do współpracowników.
– Jeżeli nasz szef uważa, że jesteśmy osobą niezastąpioną, to trzeba trochę zmodyfikować to myślenie i udowodnić, że są osoby, którym możemy oddelegować obowiązki. Pozwoli nam się to zdystansować od naszej pracy i wyeliminować zakłócenia, które mogą nastąpić podczas urlopu, czyli np. telefony od innych osób, które będą zadawać nam jakieś pytania – mówi Tomasz Borkowski.
Bardzo ważne jest również sukcesywne przekonywanie samego siebie do zmiany postawy wobec pracy zawodowej. Należy wypracować w sobie postawę zakładającą, że praca jest istotnym elementem życia, ale nie dominującym. W zdystansowaniu się od pracy pomaga także aktywne spędzanie wolnego czasu i jakieś hobby. Oddawanie się pasji sprawia bowiem, że zapomina się w tym czasie o obowiązkach zawodowych. Wszystkie te umiejętności należy w sobie rozwijać przez cały rok, aby w wakacje móc się cieszyć swobodnym wypoczynkiem. Brak umiejętności odpoczywania od pracy może niekorzystnie odbić się zarówno na zdrowiu, jak i na karierze zawodowej.
– Osoba, która nie pozwala sobie odpocząć przez dłuższy czas bądź której nie jest dane odpocząć ze względu na liczne obowiązki, na pewno będzie obciążona psychicznie. Będzie to prowadzić do frustracji i rozdrażnienia, a to może rzutować na życie rodzinne i pozazawodowe, a także może prowadzić do wypalenia zawodowego – mówi Tomasz Borkowski.
Aby pracownik faktycznie zregenerował siły i był w stanie potem efektywnie wykonywać swoje obowiązki, powinien być na urlopie minimum 14 dni. Polskie prawo mówi, że pracownik może podzielić przysługujący mu urlop na części, jednak przynajmniej jedna z nich musi wynieść dwa tygodnie.
Źródło: www.biznes.newseria.pl, stan z dnia 6 sierpnia 2015 r.