Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że niedługo 50 proc. Polaków przed trzydziestką będzie miało wyższe wykształcenie. Jednocześnie wśród młodych osób z wyższym wykształceniem najszybciej rośnie bezrobocie. Według GUS w I kwartale 2012 r. w Polsce bez pracy było 118 tys. osób kończących szkoły. W lipcu prawie 40 proc. nowo rejestrowanych bezrobotnych to byli właśnie absolwenci studiów wyższych. Co piąty absolwent wyższej uczelni jest bezrobotny. Z młodych, którzy pracują, 43 proc. wykonuje wyuczony zawód.
Z listu wynika, że w 2012 r, resort pracy uruchomił rządowy program „Młodzi na rynku pracy" oraz pilotażowy projekt „Twoja Kariera - Twój Wybór”. W ramach pilotażu osoby bezrobotne poniżej 30 lat uzyskają indywidualną pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia, będą mogły liczyć także na opłacone staże, szkolenia i studia podyplomowe. W ramach programu przewidziano bony dla pracodawców, którzy zdecydują się na zatrudnienie absolwentów wyższych uczelni. Powstanie ponadto ogólnopolska baza ofert praktyk i staży dla studentów i absolwentów. Ministrowie liczą, że
Akademickie Biura Karier aktywnie włączą się w realizację tych programów.
Rolą Akademickich Biur Karier jest bowiem m.in. dostarczanie studentom i absolwentom informacji o rynku pracy, pozyskiwanie ofert pracy, aktywna pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia, budowanie bazy danych studentów i absolwentów zainteresowanych określonymi ofertami czy pomoc pracodawcom w rekrutacji kompetentnych pracowników. Resort pracy zaapelował, by podległe im wojewódzkie urzędy pracy intensywniej współpracowały z Akademickimi Biurami Karier. Kluczową rolę w tej współpracy odegrać mogą zwłaszcza wojewódzkie Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, a także regionalne Obserwatoria Rynku Pracy i agencje zatrudnienia. Akademickie Biura Karier mogą udostępniać wśród studentów informacje o centralnej Bazie Ofert Pracy, która w jednym miejscu gromadzi oferty zatrudnienia ze wszystkich urzędów pracy i instytucji publicznych.
Ewa Drzewiecka