Jak poinformował dyrektor WUP w Rzeszowie Tomasz Czop, projekty powinny być skierowane do osób, które są zagrożone utratą pracy.
„Szczególnym wsparciem projekty powinny obejmować osoby w wieku od 15 do 30 lat oraz po 50. roku życia. Według naszych danych tę pierwszą grupę charakteryzuje bardzo niski poziom kwalifikacji i brak doświadczenia zawodowego. Obserwujemy również rosnące bezrobocie wśród osób 50+, dlatego niezbędne jest skoncentrowanie działań na tych dwóch grupach” - dodał.
W ramach ogłoszonego przez urząd pracy konkursu, finansowane mogą być projekty obejmujące m.in. kursy i szkolenia umożliwiające nabycie lub zmianę kwalifikacji zawodowych, a także staże.
Zdaniem Czopa, przedsiębiorcy wymagają często, aby osoby nowo przyjęte posiadały wiedzę i umiejętności. „Nasz konkurs ma wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Osoby, które wezmą udział w tych szkoleniach, będą miały możliwość uzupełnienia swojej wiedzy i umiejętności, a dzięki stażom zdobycia doświadczenia zawodowego, które jest tak pożądane przez pracodawców” - zaznaczył.
Projekty w konkursie mogą składać m.in. stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Budżet konkursu to 1 mln zł, istnieje jednak szansa, że kwota ta zostanie zwiększona, gdy pojawią się oszczędności przy rozliczaniu programu Kapitał Ludzki.
Wnioski o dofinansowanie projektów można składać do 5 maja br. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie lub w oddziałach urzędu w Tarnobrzegu, Przemyślu i Krośnie.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można będzie uzyskać na spotkaniach, które odbędą się 15 i 16 kwietnia siedzibie WUP w Rzeszowie.
Podkarpacie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki otrzymało 2,2 mld zł. Do tej pory przy dofinansowaniu z tego programu powstało w regionie m.in. 63 spółdzielnie socjalne, dwa ZAZ-y, siedem Klubów Integracji Społecznej oraz dwie świetlice terapeutyczne.