Po posiedzeniu plenarnym i Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych
\

W dniu 11 maja 2012 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie plenarne Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, w trakcie którego głównymi tematami były: wstępna prognoza podstawowych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę prac nad projektem ustawy budżetowej na rok następny oraz deregulacja dostępu do zawodów.

Ministerstwo Finansów w dniu 8 maja 2012 r. przedstawiło i uzasadniło uzgodnioną „Informację na temat wybranych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2013 r.” Zgodnie ze wstępną prognozą tych wielkości w przyszłym roku wzrost realny produktu krajowego brutto wyniesie 2,9%, a średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wyniesie 2,7%.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało informacje dotyczące deregulacji dostępu do zawodów w kontekście przygotowanego w tym resorcie Projektu z dnia 6 marca 2012 r. ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, którego celem jest zmiana ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów w Polsce polegająca na częściowej lub całkowitej deregulacji niektórych zawodów w zakresie ułatwienia w ich wykonywaniu. Przedmiotowy projekt ustawy jest pierwszym etapem otwierania dostępu do zawodów regulowanych. Pod względem liczby tego rodzaju zawodów Polska - ograniczając dostęp do 380 z nich - jest rekordzistą w Europie. Lista 40 dereglamentowanych zawodów, które objęte zostały projektowanymi zmianami, powstała w toku uzgodnień międzyresortowych.

Źródło: www.dialog.gov.pl, stan z dnia 14 maja 2012 r.

Data publikacji: 14 maja 2012 r.