Ministerialny projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem dyrektywy nr 2014/54/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników przewiduje rozszerzenie zakresu porad świadczonych przez PIP na wszystkie kwestie wskazane w art. 2 dyrektywy.
Przepis ten stanowi, że dyrektywa ma zastosowanie do następujących kwestii, o których mowa w art. 1-10 rozporządzenia (UE) nr 492/2011, w obszarze swobodnego przepływu pracowników: dostępu do zatrudnienia; warunków zatrudnienia i pracy, w szczególności w odniesieniu do wynagrodzenia, zwolnienia, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz, w przypadku utraty pracy, powrotu do pracy lub ponownego zatrudnienia; dostępu do przywilejów socjalnych i podatkowych; członkostwa w związkach zawodowych i prawa do udziału w/wyboru do organów reprezentujących pracowników; dostępu do szkoleń; dostępu do zasobów mieszkaniowych; dostępu do kształcenia, nauki zawodu oraz szkolenia zawodowego dla dzieci pracowników unijnych; pomocy udzielanej przez urzędy pracy.
Projektodawcy przewidują możliwość wykorzystać sieci inspektoratów okręgowych, co ma ułatwić dostęp do pomocy i zapewnić pełny jej zakres w jednym miejscu.
W Polsce większość nakładanych dyrektywą zobowiązań jest już realizowana, zwłaszcza na gruncie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a także przepisów proceduralnych dotyczących wnoszenia skarg. Konieczne jest jednak wzmocnienie niektórych działań np. w zakresie dostępu do informacji, a zwłaszcza świadczenia niezależnego poradnictwa prawnego. Nowe zadania zostaną przydzielone instytucjom, które obecnie realizują podobne działania. Większość zadań będzie mógł realizować minister właściwy do spraw pracy, np. zlecając w drodze konkursu przeprowadzenie niezależnych badań. Proponuje się także, aby Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pełniło funkcję punktu kontaktowego dla odpowiednich instytucji w pozostałych państwach UE i EOG, a także instytucji koordynującej. W przypadku poradnictwa prawnego dyrektywa 2014/54/UE wskazuje, iż powinno być ono niezależne. Warunek ten spełnia właśnie Państwowa Inspekcja Pracy.
Projekt jest na etapie konsultacji społecznych.
Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic, RPE WK
Źródło: legislacja.gov.pl, stan z dnia 14 marca 2016 r.