Jak poinformował w piątek, 3 kwietnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwsze 15 osób samozatrudnionych, w tym trzech przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, może spodziewać się wpływu na konta świadczenia postojowego w połowie miesiąca.
Zawarte w ich wnioskach oświadczenia potwierdzają, że przedsiębiorcy spełnili warunki do wypłaty świadczenia – ich przychody spadły o co najmniej 15 proc. i w marcu były niższe od 15 595,74 zł.
- Świadczenia postojowe zostaną przekazane na wskazane rachunki bankowe w planowanym terminie wypłaty świadczeń, tj. 15 kwietnia. Byli to przedsiębiorcy z Warszawy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak dodaje, ZUS wyraził także pierwsze zgody na odroczenie terminu zapłaty składek. Dzięki przepisom tarczy antykryzysowej firmy nie zapłacą opłaty prolongacyjnej. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski: Białegostoku, Sosnowca, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Poznania i Szczecina.
Czytaj również: ZUS: Zwolnienie z opłacania składek to pomoc publiczna>>
Jeśli chodzi o zwolnienie z opłacania składek, nastąpi ono po terminie składania dokumentów rozliczeniowych za marzec, tj. po 15 kwietnia br.
Wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe można złożyć elektronicznie lub papierowo. Informacji udzielają doradcy ds. ulg i umorzeń dostępni na infolinii ZUS (tel. 22 560 16 00). Z uwagi na wzmożony ruch połączeń uruchomiliśmy dodatkowe infolinie dla przedsiębiorców 22 290 87 02 oraz 22 290 87 03.
Czytaj również: Jest pakiet antykryzysowy - trzy miesiące wakacji od ZUS dla samozatrudnionych i mikrofirm
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.