Utworzenie OUG w Gdańsku jest kolejnym etapem zmian organizacyjnych dostosowujących administrację geologiczną do zmieniających się potrzeb rynkowych. W północnym regionie kraju aktywność na koncesjach łupkowych jest największa i to było jedną z przesłanek lokalizacji urzędu górniczego w Gdańsku. Jego powstanie nastąpiło na mocy rozporządzenia podpisanego 27 marca br. przez ministra środowiska Macieja Grabowskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.
- W działalności gdańskiego OUG istotne będą kwestie nadzoru nad bezpieczeństwem działań związanych z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem węglowodorów na obszarach morskich w związku z wejściem w życie nowej dyrektywy Unii Europejskiej. Zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu nadzoru górniczego były konieczne i przygotowania do nich Ministerstwo Środowiska prowadziło od kilkunastu miesięcy – przypomniał Sławomir Brodziński, Główny Geolog Kraju.
OUG w Gdańsku sprawuje nadzór nad firmami prowadzącymi roboty geologiczne oraz eksploatację kopalin na terenie dwóch województw – pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego (poza węglowodorami to także sole, wody termalne i lecznicze oraz podziemne magazyny), a także na całym obszarze morskim RP. Efektem wprowadzonej zmiany ma być zwiększenie dostępności organów nadzoru górniczego dla przedsiębiorców i sprawniejsze działanie inspekcyjno-kontrolne. Łącznie w nadzorze gdańskiego OUG będzie około 880 zakładów górniczych.
Dyrektorem gdańskiego OUG jest mgr inż. Lidia Król. Została powołana na stanowisko dyrektora 1 kwietnia 2015 roku - do nowo utworzonej jednostki nadzoru górniczego przeszła z OUG w Warszawie, w którym od 2009 roku była zastępcą dyrektora.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.