Nowelizacja dotychczasowych przepisów oznacza w praktyce unormowanie trybu i zasad finansowania ze środków Funduszu Wypadkowego zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Jest to tyle istotne, że wcześniejsze regulacje były zbyt enigmatyczne i wymagały uszczegółowienia – podkreśla MRPiPS.

 

Nowelizacja ustala finansowanie prewencji wypadkowej na poziomie 1 proc. należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe.

 

Po zmianie zasady konkursów dla przedsiębiorców, którzy chcą polepszyć warunki pracy, będzie ustalał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja normuje także współpracę ZUS z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytutem Badawczym. To właśnie CIOP zostaną przekazane zadania związane z merytoryczną oceną składanych przez przedsiębiorców projektów.

 

Ustawa określa ponadto maksymalną wysokość udzielanego dofinansowania projektu. Ma ona być uzależniona od liczby osób, za które płatnik składek opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.

Udział procentowy wysokości dofinansowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za:

1)            od 1 do 9 osób – wynosi do 90% szacowanej wartości projektu;

2)            od 10 do 49 osób – wynosi do 80% szacowanej wartości projektu;

3)            od 50 do 249 osób – wynosi do 60% szacowanej wartości projektu;

4)            od 250 osób – wynosi do 20% szacowanej wartości projektu.

 

Szacowaną wartość projektu określał będzie płatnik składek we wniosku o dofinansowanie projektu.

 

Zgodnie z ustawą, o dofinansowanie w ramach konkursu może ubiegać się płatnik składek, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)            nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne;

2)            nie zalega z opłacaniem podatków;

3)            nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

 

Płatnik składek może ubiegać się o dofinansowanie projektu więcej niż jeden raz, przy czym o kolejne dofinansowanie może ubiegać się po 3 latach od dnia wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych całości ostatniego dofinansowania.

 

MRPiPS podało, że w latach 2013-2016 z dofinansowania projektów poprawiających warunki pracy i zwiększających bezpieczeństwo skorzystało ponad tysiąc przedsiębiorstw. Ze względu na popularność dofinansowania, liczbę składanych wniosków przez przedsiębiorców, a przede wszystkim na rosnącą wysokość kwoty przeznaczonej konieczne stało się unormowanie zasad i trybu przyznawania dofinansowania na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących.

 

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.