Rozporządzeniem z dnia 7 sierpnia 2014 r. (Dz. U. poz. 1145) – dalej r.k.z.s. Minister Pracy i Polityki Społecznej wprowadził nową klasyfikację zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Nowa klasyfikacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. i jest stosowana w zakresie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego, gromadzenia danych do określania polityki zatrudnienia i kształcenia ustawicznego oraz prowadzenia badań, analiz, prognoz i innych opracowań dotyczących rynku pracy.
Na klasyfikację zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy składa się 10 grup, obejmujących hierarchicznie usystematyzowane zbiory zawodów i specjalności występujących na rynku pracy.
Zgodnie z r.k.z.s. zawód stanowi źródło dochodów i oznacza zestaw zadań (czynności) wyodrębnionych w wyniku społecznego podziału pracy, wymagających kompetencji nabytych w toku uczenia się lub praktyki. Specjalność obejmuje część zawodu, wymagającą dodatkowych kompetencji. Klasyfikacja została opracowana na podstawie Międzynarodowego Standardu Klasyfikacji Zawodów ISCO-08. Uwzględniono cztery szerokie poziomy kompetencji określone w ISCO-08 oraz poziomy kształcenia określone w Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Edukacji (ISCED 2011).
Struktura klasyfikacji jest wynikiem grupowania poszczególnych zawodów i specjalności w grupy elementarne, a te z kolei w bardziej zagregowane grupy średnie, duże i wielkie na podstawie podobieństwa kompetencji wymaganych do realizacji zadań zawodowych.
Załącznik do r.k.z.s. „Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy struktura klasyfikacji zawodów i specjalności” obejmuje m.in.:
1)Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy, w tym przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i dyrektorzy generalni, kierownicy ds. zarządzania i handlu, kierownicy ds. produkcji i usług, kierownicy w branży hotelarskiej, handlu i innych branżach usługowych. Grupa ta obejmuje zawody, w których podstawowymi zadaniami są planowanie, określanie i realizowanie podstawowych celów i kierunków polityki państwa, formułowanie przepisów prawnych oraz kierowanie działalnością jednostek administracji publicznej, a także sprawowanie funkcji zarządzania w przedsiębiorstwach lub ich wewnętrznych jednostkach organizacyjnych.
2)Specjaliści, w tym specjaliści nauk fizycznych, matematycznych i technicznych, specjaliści ds. zdrowia, specjaliści nauczania i wychowania, specjaliści ds. ekonomicznych i zarządzania, specjaliści ds. technologii informacyjno-komunikacyjnych, specjaliści z dziedziny prawa, dziedzin społecznych i kultury.
3)Technicy i inny średni personel - średni personel nauk fizycznych, chemicznych i technicznych, średni personel ds. zdrowia, średni personel ds. biznesu i administracji, średni personel z dziedziny prawa, spraw społecznych, kultury i pokrewny, technicy informatycy.
4)Pracownicy biurowi – sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni, pracownicy obsługi klienta, pracownicy ds. finansowo-statystycznych i ewidencji materiałowej, pozostali pracownicy obsługi biura.
5)Pracownicy usług i sprzedawcy - pracownicy usług osobistych, sprzedawcy i pokrewni, pracownicy opieki osobistej i pokrewni, pracownicy usług ochrony.
6)Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy - rolnicy produkcji towarowej, leśnicy i rybacy, rolnicy i rybacy pracujący na własne potrzeby.
7)Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - robotnicy budowlani i pokrewni (z wyłączeniem elektryków), robotnicy obróbki metali, mechanicy maszyn i urządzeń i pokrewni, rzemieślnicy i robotnicy poligraficzni, elektrycy i elektronicy, robotnicy w przetwórstwie spożywczym, obróbce drewna, produkcji wyrobów tekstylnych i pokrewni.