Już za kilka dni półtoraroczne prace komisji kodyfikacyjnej dobiegną końca i poznamy jej ostateczne propozycje. Poważne zmiany dotkną urlopów. Skończy się m.in. kumulowanie wolnego z kilku lat.
Aktualne zasady udzielania urlopu pracownikowi przez pracodawce
Obecnie, co do zasady, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. Art. 168 kodeksu pracy wprowadza dodatkowo tzw. ostateczny termin udzielenia urlopu - urlopu niewykorzystanego w danym roku należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Pracodawca nie ma możliwości zamiany wolnego czasu na wynagrodzenie. Kodeks przewiduje tylko jeden wyjątek od tej zasady: w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Planowane zmiany w zasadach udzielania urlopu
Przede wszystkim wymiar urlopu ma zostać zrównany dla wszystkich pracowników. Więcej na ten temat >>
Innym pomysłem jest możliwość udzielania urlopu nie tylko w dniach, ale i godzinach, a nawet minutach. Więcej na ten temat >>
W doniesieniach medialnych pojawiły się informacje, że po zmianach urlop niewykorzystany w danym roku, będzie przepadał. Zapytaliśmy prof. Monikę Gładoch, wiceprzewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, czy taki zapis faktycznie został zaproponowany.
Prof. Gładoch wyjaśnia, że tak, ale komisja proponuje nieco inne pojęcie. – Prawo do urlopu będzie wygasać – mówi. Jakie będą tego konsekwencje? Jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu w określonym terminie, to nie będzie mógł później żądać wolnego. Prof. Gładoch wyjaśnia, że w zamian pracownik będzie miał natomiast prawo do zadośćuczynienia w wysokości dwukrotności wynagrodzenia urlopowego.
– Prawo do urlopu wygaśnie 31 stycznia kolejnego roku lub wyjątkowo 31 marca kolejnego roku, jeśli pracownik nie mógł wykorzystać go przed 31 stycznia z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy – mówi prof. Gładoch.
Czytaj też: Pracodawca narzuci termin urlopu? >>
W przepisach ma się pojawić jeszcze jeden termin. – Jeżeli urlopu nie można było udzielić z powodu nieobecności pracownika w pracy (np. w związku ze zwolnieniem lub urlopem bezpłatnym) to wtedy pracodawca musi go udzielić w terminie 6 miesięcy od dnia ustania przyczyny nieuniemożliwiającej udzielenie urlopu – wyjaśnia wiceprzewodnicząca Komisji.
Czy to pewne?
Zapowiedzi zmian to na razie wciąż tylko propozycje Komisji Kodyfikacyjnej. Wyraźnie podkreśla to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pojawiające się informacje należy więc traktować jako zmiany możliwe, ale jeszcze absolutnie nie - pewne. W połowie marca Komisja przedstawi efekty swoich prac ministerstwu i dopiero wtedy zaczną się prace nad konkretnym projektem.