8 listopada 2012 r. rząd zaprezentował propozycje ułatwiające godzenie pracy z wychowywaniem dzieci. Wśród nich wymienia się przede wszystkim roczne urlopy macierzyńskie, obowiązkowy miesiąc urlopu wychowawczego dla ojców, ułatwianie zakładania żłobków i klubów dziecięcych, opłacanie z budżetu państwa składek emerytalnych i rentowych za wszystkie osoby, które zrezygnują z pracy, aby zająć się wychowaniem dzieci oraz program "Mieszkanie dla młodych".
Nowe rozwiązania zakładają rozszerzony krąg osób, za które budżet państwa będzie opłacał składki emerytalne i rentowe w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Chodzi o osoby, które w okresie opiekowania się dzieckiem zrezygnują z działalności zarobkowej - np. prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy na umowę zlecenie. Składki za te osoby, podobnie jak w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych, finansować będzie w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób wychowujących dzieci, ponieważ okres opieki nie wpłynie na pomniejszenie ich przyszłych świadczeń emerytalnych.
Rząd pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które mają umożliwić wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z obietnicą złożoną przez premiera w październikowym wystąpieniu sejmowym – urlop macierzyński zostanie wydłużony z 6 do 12 miesięcy. W przypadku korzystania z urlopu półrocznego, urlop będzie płatny w 100 proc., natomiast jeśli rodzic lub opiekun zdecyduje się na roczny urlop, będzie mu przysługiwać 80 proc. pensji.
W działania prorodzinne rządu wpisują się również inne programy. Są one skierowane do Polaków, którzy podejmują decyzję o usamodzielnieniu się i założeniu własnej rodziny. Rząd przygotował pakiet rozwiązań wspierających Polaków na każdym z tych etapów:
Wyprowadzka z domu - program „Mieszkanie dla Młodych” skierowany do rodzin i singli do 35 roku życia.
Narodziny dziecka - refundacja in vitro w przypadku problemów pary z zajściem w ciążę. 3-letni program ruszy w lipcu 2013 r. i obejmie 15–20 tys. par. Z publicznych pieniędzy zostanie sfinansowane ok. 70-80 proc. kosztów procedury.
Opieka po urodzeniu - roczny płatny urlop rodzicielski, z którego części może skorzystać drugi rodzic dziecka.
Powrót rodziców do pracy – dofinansowanie przez państwo budowy i utrzymania żłobków.
Pierwsze kroki dziecka w edukacji – dotacja rządowa obniżająca opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu powyżej 5. godziny.
Źródło: www.premier.gov.pl, stan z dnia 9 listopada 2012 r.