Największą popularnością cieszy się bon stażowy. W sumie skorzystało z niego ponad 20 tys. osób. W pierwszym kwartale br. było to 860 osób.
Jakie korzyści daje bon stażowy? To gwarancja skierowania na 6-miesięczny staż u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy. Dla osoby bezrobotnej to stypendium w wysokości 120% zasiłku oraz możliwość dofinansowania kosztu przejazdu do miejsca odbywania stażu i z powrotem. Dla pracodawcy po zakończeniu stażu wypłacana jest premia w wysokości 1500 zł.
Dużym zainteresowaniem cieszy się również bon szkoleniowy. Do tej pory z możliwości sfinansowania wybranego przez siebie szkolenia skorzystało ponad 9,5 tys. osób. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku było to 1115 osób.
Dlaczego warto skorzystać z bonu szkoleniowego? Oprócz sfinansowania szkolenia można ubiegać się również o dofinansowanie kosztu przejazdu, zakwaterowania, jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania. Bezrobotny otrzymuje także stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku.
Ponad 10,5 tys. osób skorzystało z bonów za zasiedlenie. Jest przyznawany, jeśli bezrobotny podejmie pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km lub jeśli czas dojazdu do miejsca pracy i powrotu wyniesie ponad 3 godziny dziennie. Po odebraniu bonu bezrobotny ma 30 dni na znalezienie zatrudnienia. W pierwszym kwartale tego roku skorzystało z niego już 2232 osób.
Ponad 5,1 tys. osób bezrobotnych skorzystało z bonów na zatrudnienie, w tym 296 w roku 2016. Bon na zatrudnienie to gwarancja dla pracodawcy refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne bezrobotnego przez okres 12 miesięcy.
W przypadku bonu na zatrudnienie oraz bonu stażowego najważniejsza dla osób bezrobotnych jest gwarancja zatrudnienia u pracodawcy po okresie finansowego wsparcia przez urząd pracy. W obu przypadkach osoby bezrobotne, które skorzystały z bonu, mają gwarancję kontynuowania pracy.