Szumowski pytany był w środę na konferencji prasowej o ewentualny termin przesunięcia wejścia w życie e-zwolnień. - Jeśli chodzi o terminy, to minister Elżbieta Rafalska i premier Mateusz Morawiecki podejmują w tej sprawie decyzje: czy i kiedy - powiedział szef resortu zdrowia. Przypomniał, że regulacje dotyczące e-zwolnień są w gestii ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.
Minister przyznał, że postulaty środowiska lekarskiego były takie, żeby troszkę odsunąć w czasie tę implementację obowiązkowych e-zwolnień. - Prowadzimy bardzo intensywne prace z minister Rafalską, aby odciążyć lekarzy z tych administracyjnych czynności i pozwolić, aby to asystenci medyczni i sekretarki medyczne je wypisywały. Prace legislacyjne w tym kierunku już się toczą i myślę, że szybko będą pokazane - powiedział.
We wtorek szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska poinformowała , że trwa ocena harmonogramu wdrożenia e-zwolnień. - Myślę, że gdy będę po spotkaniu z panem ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską, to w piątek zakomunikujemy, jakie są nasze plany - powiedziała Rafalska.
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, papierowe zwolnienia przejdą do historii od 1 lipca - od tego dnia lekarze będą wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Do tej pory lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.
Jednak w ostatnich tygodniach organizacje lekarskie apelowały o pozostawienie po 1 lipca możliwości wystawiania papierowych e-zwolnień. Argumentowały m.in., że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych; problem ten dotyczy szczególnie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, tam, bowiem średnia wieku lekarzy jest najwyższa.