W dniu 21 czerwca 2012 r. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO), w którym uczestniczył minister Władysław Kosiniak-Kamysz.
Minister pracy zabrał głos w debacie „Strategia Europa 2020: Wkład na Radę Europejską” (28-29 czerwca 2012), która dotyczyła przebiegu Semestru Europejskiego oraz „Pakietu zatrudnienia”, przyjętego przez Komisję Europejską w kwietniu 2012 r. Podkreślił, iż Semestr Europejski wzmacnia proces monitorowania i oceny postępów w realizacji strategii „Europa 2020”, jednak zasadne byłoby opracowanie harmonogramu działań w ramach Semestru Europejskiego tak, aby poszczególne jego etapy nie były realizowane pod presją czasu zagrażającą jakości pracy. Odnosząc się do „Pakietu zatrudnienia”, Minister podkreślił wagę działań na rzecz ułatwiania tworzenia nowych miejsc pracy. Polska wśród swoich priorytetów umieszcza promowanie i wspieranie samozatrudnienia, przedsiębiorczości społecznej i start-up’ów, przekształcanie zatrudnienia nieformalnego w formalne oraz nowe podejście do subsydiowania zatrudnienia grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Polska preferuje również wykorzystanie wewnętrznej elastyczności na poziomie przedsiębiorstw oraz poszukiwanie nowych prawnych form zatrudnienia pozwalających na uelastycznianie rynków pracy, a jednocześnie zapobiegających ich segmentacji. Polska popiera ideę podjęcia debaty na temat przyszłości Europy społecznej. Unia nie powinna być postrzegana jedynie z ekonomicznego i fiskalnego punktu widzenia. Ponadto, podczas posiedzenia Rada przyjęła częściowego podejście ogólne w odniesieniu do projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Programu Unii Europejskiej na rzecz przemian i innowacji społecznych oraz konkluzje w sprawie:
- reagowania na wyzwania demograficzne przez zwiększanie uczestnictwa wszystkich obywateli w rynku pracy i w życiu społecznym;
- równouprawnienia płci i środowiska: wzmocniony proces decyzyjny, kwalifikacje i konkurencyjność w obszarze polityki łagodzenia skutków zmiany klimatu w UE.
Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 25 czerwca 2012 r.