Tzw. mały ZUS wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.
Niższe składki przez 36 miesięcy
Mały ZUS to możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Z uprawnienia skorzystać mogą osoby, których przychód nie przekroczył w poprzednim roku 30-krotności płacy minimalnej (w 2018 roku - 63.000 zł). Więcej na temat warunków skorzystania z preferencyjnych składek, niezbędnych formalności i wyłączeń tutaj >
ZUS podał pierwsze dane
Do piątku do godziny 14.00 dokumenty zgłoszeniowe dotyczące tzw. małego ZUS złożyło 46 tys. przedsiębiorców – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. To ok. 1/4 wszystkich uprawnionych.
7 dni na zgłoszenie zmiany
Ostateczny termin zgłoszenia dla osób, które kontynuują prowadzenie działalności z 2018 roku, wynosi 7 dni od wejścia w życie ustawy i upłynie 8 stycznia.
7-dniowy termin będzie też obejmował przedsiębiorców, którzy aktualnie korzystają z innych ulg i dopiero później, w trakcie roku, będą chcieli rozpocząć korzystanie z małego ZUS-u. Dotyczy to też osób, które wznowią działalność w ciągu roku. W takich wypadkach termin siedmiodniowy będzie biegł od pierwszego dnia, w którym przedsiębiorca przestał korzystać z innych ulg albo wznowił zawieszoną wcześniej działalność - wyjaśnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Czytaj też: Kto wybierze mały ZUS, ten dostanie niższą emeryturę >
Pół roku ulgi na start, potem dwa lata składek obniżonych i dopiero mały ZUS
Szefowa ZUS przypomina, że przedsiębiorca, który zakłada działalność gospodarczą, może najpierw skorzystać z tzw. ulgi na start, czyli sześciomiesięcznego zwolnienia bez składek na ubezpieczenia społeczne. może płacić składki preferencyjne od podstawy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. - Dopiero po skorzystaniu z tych wcześniejszych preferencji osoba prowadząca działalność gospodarczą może wejść w tzw. mały ZUS – mówi prof. Uścińska.
Czytaj też: Składki ZUS 2019 >
Czy termin będzie wydłużony?
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz uważa, że przedsiębiorcy dostali za mało czasu na zgłoszenie się do małego ZUS-u. Zaapelował do premiera o wydłużenie tego terminu do 31 stycznia.
Czytaj też: Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców: termin na zgłoszenie małego ZUS jest za krótki >
Nie ma na razie odpowiedzi rządu w tej sprawie. W piątek szefowa ZUS zaznaczyła, że siedmiodniowy termin na zgłoszenie do ubezpieczenia wynika wprost z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i dotyczy wszystkich klientów, a nie tylko tych, którzy chcą skorzystać z nowej ulgi. Podkreślała, że zainteresowanie nowymi przepisami jest duże, a sale obsługi klienta są przygotowane do obsługi większej liczby zainteresowanych.
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:
Mały ZUS dla przedsiębiorców od 2019 r. >
Działalność gospodarcza - jakie składki zapłaci startujący przedsiębiorca? >
Konstytucja Biznesu: Działalność nierejestrowa i niższe składki ZUS >
Kontrola zawyżania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne >
Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >
Od 2019 r. nowe informacje przy wydawaniu świadectwa pracy >
Wypłata wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2019 r. >
W 2019 r. wyższy odpis na ZFŚS >
Płaca minimalna w 2019 r. i wysokość innych świadczeń >
Współczynnik ekwiwalentowy 2019 r. >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.