Zgodnie z informacją Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w październiku br. spadł do 33 pkt (z 34 pkt) w notowaniu rocznym, natomiast o 3 pkt poprawił się w notowaniu kwartalnym (wyniósł 32 pkt). Indeks półroczny pozostał bez zmian na poziomie 35 pkt.
"Może to sugerować, że oczekiwana w drugiej połowie bieżącego roku poprawa koniunktury właśnie nastąpiła już w trzecim kwartale, a ostatni kwartał co najwyżej będzie podtrzymaniem tego trendu. Niemniej wydaje się, że ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego, a nabiera cech trwałej tendencji" - ocenili eksperci z Konfederacji Lewiatan.
W komunikacie zaznaczono, że tempo wzrostu w trzecim kwartale br. przynajmniej podwoiło się w stosunku do drugiego. Przełom trzeciego i czwartego kwartału wskazuje na przyspieszenie z miesiąca na miesiąc tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, jak i sprzedaży detalicznej.
Według Lewiatana wyniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej pozwalają sądzić, że nastąpiło znaczące odbicie popytu krajowego od dna odnotowanego w pierwszej połowie roku. "Gospodarkę, jakkolwiek jeszcze powoli, ciągną już dwa silniki - eksport netto i konsumpcja" - oceniono.
Eksperci podkreślili, że zwłaszcza wyższa sprzedaż detaliczna sugeruje, że wzrost produkcji utrzymuje się już nie tylko dzięki dodatniemu eksportowi netto, ale także dzięki stopniowemu ożywieniu popytu konsumpcyjnego. Zdaniem ekspertów z Lewiatana jest to zapewne wynikiem utrzymującej się dodatniej dynamiki płac realnych dzięki niskiej inflacji oraz malejącego tempa spadku zatrudnienia.
"Niestety w inwestycjach można oczekiwać nadal spadków, chociaż prawdopodobnie coraz płytszych. Niska inflacja, utrwalająca się nadwyżka w handlu zagranicznym oraz stabilizacja bezrobocia wspierają równowagę makroekonomiczną, której głównym obciążeniem pozostaje wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny" - zauważono.
Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym co miesiąc od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.