W tym roku zakaz nie będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w 2019 r. już tylko w jedną - ostatnią niedzielę miesiąca, a od stycznia 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, poza ostatnią niedzielą stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Zakaz zawiera liczne wyjątki, jego konstrucja jest krytykowana szeroko, a właściciele sklepów już myślą, w jaki sposób ten zakaz obejść. Podejmując decyzje w tym zakresie trzeba pamiętać, że placówki będą podlegały kontroli, a za złamanie zakazu przewidziane są sankcje.
Za złamanie zakazu handlu grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.
Oskarżycielem publicznym w sprawach o wykroczenia dotyczące ograniczenia handlu w niedziele i święta będzie inspektor pracy. W przypadkach wielokrotnego popełnienia ww. wykroczenia będzie on uprawniony do nakładania grzywny w postępowaniu mandatowym.
Dodatkowo, kodeks karny przewiduje karę grzywny a nawet karę ograniczenia wolności za złośliwe lub uporczywe naruszanie przepisów ustawy.
Warto więc wiedzieć, jaki jest wykaz działalności objętych nową regulacją a jakie rodzaje działalności zostały wyłączone spod zakazu pracy w niedziele. Czym właściwie jest placówka handlowa i handel? I, przede wszystkim, jak planować czas pracy po wejściu w życie nowych przepisów? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać w trakcie szkolenia online: Ograniczenie handlu w niedziele i rozkłady czasu pracy 2018 r. Szkolenie jest bezpłatne dla klientów publikacji kadrowych oraz księgowo-podatkowych LEX. Osoby, które nie posiadają dostępu do wymienionych produktów, mogą wziąć udział w szkoleniu odpłatnie. Szczegóły tutaj >>