Centralny Instytut Ochrony Pracy od 1997 r. organizuje konkursy na plakat dotyczący bezpieczeństwa pracy. Dotychczas zorganizowano 20 edycji konkursu o tematyce: Stres, Komputer, Ryzyko zawodowe, Hałas, Chemia, Ergonomia, Rolnictwo, Budownictwo, Szkoła, Transport, Elektryczność, Niepełnosprawni, Biozagrożenia, Stop hałasowi, Młodzi pracownicy – bezpieczny start, Mniej dźwigaj, Kultura pracy, Ryzyko, Oświetlenie, Eksploatacja. Napłynęło na nie prawie 4.000 projektów plakatów, spośród których ponad 900 zaprezentowano na wystawach pokonkursowych i w katalogach.
Dnia 30 października br. w siedzibie CIOP-PIB w Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy pokonkursowej i wręczenia nagród laureatom XXI edycji konkursu na plakat z dziedziny bhp pt.: „Aktywni 50+”. Jak podczas otwarcia wystawy pokonkursowej przypomniała prof. Danuta Koradecka, dyrektor CIOP-PIB, okazją do podjęcia tegorocznej tematyki konkursu było ogłoszenie przez Komisję Europejską roku 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Inicjatywa ta miała służyć zwiększeniu szans osób starszych na rynku pracy i poprawie warunków ich zatrudnienia.
Na tegoroczny konkurs wpłynęły osiemdziesiąt dwa projekty plakatów. W konkursie wzięli udział artyści plastycy oraz profesorowie i studenci wyższych uczelni plastycznych z kraju i zagranicy. Jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody: Adrianowi Ambrożewiczowi i Aleksandrowi Bąkowi, trzecią nagrodą uhonorowano pracę Kamila Banacha i Agnieszki Popek-Banach. Pięćdziesiąt plakatów zostało wybranych do zaprezentowania na wystawie pokonkursowej i w katalogu. Konkursowi na plakat dla profesjonalistów towarzyszył konkurs plastyczny pod tym samym tytułem dla uczniów szkół podstawowych. Wzięło w im udział ponad 500 dzieci. Laureatom wręczono nagrody podczas uroczystości otwarcia wystawy profesjonalnych plakatów.
W spotkaniu wzięli udział poseł Michał Szczerba i podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesława Ostrowska oraz zastępca głównego inspektora pracy. Celem konkursu było uzyskanie projektów plakatów promujących tematykę bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy, zwracających uwagę na zagrożenia, które występują w różnych dziedzinach gospodarki i w różnych grupach zawodowych.
Odpowiednio wykorzystane plakaty wspomagają działania na rzecz prewencji wypadkowej, przypominając o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy, instruując, w jaki sposób można zagrożeń uniknąć, pokazując skutki nieprzestrzegania przepisów. Współorganizatorami konkursu były Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie, Łodzi i Warszawie, a patronowały mu Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Główny Inspektor Pracy.
Przypomnijmy, że w 2008 r. Instytut wydał katalog plakatów poświęconych problematyce bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy zawierający 925 reprodukcji, w tym 49 archiwalnych plakatów przedwojennych, 73 plakatów archiwalnych powojennych oraz 803 plakaty z 16 kolejnych edycji konkursu.
Edward Kołodziejczyk