1 marca rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem do pracy. Przewidziano także konieczność zapoznania pracownika z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej.
Obecnie umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy, czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które nie mają umowy, często wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. Według informacji Państwowej Inspekcji, niejednokrotnie nie jest to informacja prawdziwa. Ze sprawozdania PIP w 2014 r. wynika, że nielegalne zatrudnienie stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów. Nieprawidłowości w 2014 r. dotyczyły ponad 10,3 tys. pracobiorców objętych kontrolą. Nielegalnie najczęściej zatrudniano w transporcie, gospodarce magazynowej, usługach gastronomicznych i związanych z zakwaterowaniem.
Nowelizacja Kodeksu pracy wymusi to, że każdy pracownik już pierwszego dnia pracy dostanie umowę na piśmie, albo potwierdzone na piśmie jej warunki. Będzie to jednoznaczna informacja dla pracownika i służb kontrolujących zatrudnienie. Zmiany usprawnią i ułatwią także działania PIP.
Likwidacja syndromu tzw. pierwszej dniówki oraz wprowadzenie od 1 lipca 2016 r. minimalnej stawki godzinowej 12 zł dla umów zleceń oraz umów o świadczenie usług, to elementy realizowanej przez ministerstwo polityki porządkowania rynku pracy.
Nowelizacja ma wejść w życie po 6 tygodniach od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.
Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic, RPE WK
Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 2 marca 2016 r.