Posłowie zajmują się projektem nowelizacji kodeksu wdrażającym do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych (druk sejmowy nr 2932).
- To bardzo obszerna nowelizacja prawa pracy. W przypadku niektórych propozycji, wydaje się, iż zbyt dosłownie starano się oddać brzmienie przepisów dyrektyw, bez uwzględnienia specyfiki krajowych rozwiązań. Kluczową kwestią jest zagwarantowanie pracodawcom odpowiedniego okresu na przygotowanie się do stosowania nowych instytucji prawa pracy. Okres ten powinien wynosić co najmniej 4 miesiące. Wynika to z konieczności zmiany procedur, opracowania stosownej dokumentacji czy dostosowania systemów płacowych do nowych zasad rozliczania uprawnień rodzicielskich. Wdrożenie nowych przepisów może zbiec się w czasie z wprowadzeniem nowych procedur pracy zdalnej – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.
Czytaj w LEX: Nowe zasady pracy zdalnej od 7 kwietnia 2023 r. >
Zgodnie z propozycją rządu, nie zmienioną – jak dotąd – w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie, projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 21 dni od dnia jej ogłoszenia. Przypomnijmy, że obie dyrektywy unijne powinny być implementowane do naszego porządku prawnego w pierwszych dniach sierpnia 2022 r.
Czytaj w LEX: Mędrala Małgorzata, Nowe zasady pracy zdalnej od 7 kwietnia 2023 r. - nowelizacja kodeksu pracy >
Czytaj również: Kodeks ma być bardziej propracowniczy i prorodzinny, ale pracodawcy zaniepokojeni>>
Jak przypomina Lisicki, Konfederacja Lewiatan apelowała o doprecyzowanie niektórych regulacji, np. dotyczących informacji o warunkach zatrudnienia czy odejście od zmian w zakresie zawierania umów na okres próbny (czas trwania uzależniony od długości kolejnej umowy na czas określony). Wątpliwości budzi kwestia zaliczania okresu szkoleń pracowników do czasu pracy, kiedy odbywają się one poza godzinami pracy.
Czytaj w LEX:
- Koszty pracy zdalnej - poradnik >
- Nowe zasady pracy zdalnej - wzory dokumentów >
- Program Work-Life Balance w firmie X - studium przypadku >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.