Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (druk wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD 450).

Czytaj również: 
Rolnicy-emeryci poszkodowani przez zasady waloryzacji świadczeń - MRiRW sprawdza, czy zmiana reguł jest możliwa>>
Rząd planuje zmianę zasad waloryzacji rolniczych rent i emerytur>>

Istota i cel zmian

Jak deklarowali autorzy projektu przedstawiając cel planowanych zmian, projekt ma rozwiązać trzy problemy:

  1. niewystarczający poziom waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych;
  2. brak mechanizmu rekompensującego opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu prowadzenia oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej lub składki dodatkowej z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych;
  3. konieczność doprecyzowania przepisów ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. poz. 1155) w zakresie rehabilitacji leczniczej (uszczegółowienie definicji osób uprawnionych do renty rodzinnej).

 

- Projekt ma na celu zmianę przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Proponowana zmiana sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, gdyż świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej. Obecnie emerytura podstawowa (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1084,58 zł) jest znacząco niższa od najniższej emerytury (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1338,44 zł). Zaproponowane w przedmiotowym projekcie ustawy rozwiązanie pozwoli zrekompensować świadczeniobiorcom ich oczekiwania, w trakcie przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych – tłumaczyli projektodawcy.

Według nich, projekt przewiduje również możliwość uzyskiwania dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do zasad, na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. - Rozwiązanie to czyni zadość licznym postulatom zgłaszanym przez rolników i organizacje rolnicze, których zdaniem krzywdzące jest to, iż osoby opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, nie uzyskują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej – czytamy w zapowiedzi na temat projektowanych przepisów.

Projekt ma też doprecyzować regulacje wprowadzone przepisami ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. poz. 1155) w zakresie rehabilitacji leczniczej.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS, zakładający, że po 25 latach opłacania składek emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna z ZUS. Jak zaznaczył Morawiecki, celem projektowanego rozwiązania jest „wyrównanie szans” oraz „zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, tak aby wieś się nie wyludniała”.

Szef rządu zapowiedział, że rozwiązanie to ma kosztować „ponad 2 mld zł”.