Z wyników badań Eurobarometru wynika, że 87 proc. Europejczyków jest gotowych do aktywnego starzenia się, ale ich obecne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy mogą uniemożliwić im pracę w starszym wieku. 42 proc. Europejczyków uważa, że będą w stanie wykonywać swoją obecną pracę do wieku 65 lat lub później. Natomiast 17 proc. spodziewa się, że nie będzie mogło wykonywać swojej obecnej pracy po 59 roku życia.
W Polsce liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy nie zmniejsza się. W ubiegłym roku poszkodowanych zostało ponad 97 tys. osób. W wyniku wypadku przy pracy zmarły 404 osoby. Wśród poszkodowanych przy pracy było ponad 31 tys. kobiet i 130 młodych pracowników. Wszystkie wypadki przy pracy w ubiegłym roku spowodowały ponad 3,5 mln dni niezdolności do pracy. Jak zauważa Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność W dużej mierze dzięki interwencji NSZZ „Solidarność” w nowej ustawie wydłużającej wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, znalazły się przepisy dotyczące prewencji wypadkowej.
28 kwietnia obchodzony jest przez organizacje związkowe zrzeszone w Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych na całym świecie, jako dzień poświęcony pracownikom, którzy zginęli, ulegli wypadkom przy pracy lub zapadli na choroby zawodowe. W Polsce, dzień 28 kwietnia został ustanowiony „Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy”, a od 1991 r. z inicjatywy NSZZ „Solidarność” obchodzony jest pod nazwą: „Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych”.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 26 kwietnia 2012 r.