Pytanie pochodzi z publikacji Serwis HR
Pracodawca zatrudnił osobę na umowę o pracę po wcześniej odbytym stażu z urzędu pracy.
Czy może taką umowę rozwiązać z pracownikiem na jego prośbę?
Czy w związku z rozwiązaniem wcześniej umowy pracodawca ponosi jakieś konsekwencje finansowe?
Odpowiedź:
Co do zasady przepisy prawa nie obligują pracodawcy do zatrudnienia osoby bezrobotnej po odbyciu stażu z urzędu pracy. Powyższa deklaracja pracodawcy zwiększa jednak szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku, a ponadto odpowiada celowi organizacji stażu, który stanowi aktywizacja zawodowa osoby bezrobotnej. W przypadku wyrażenia przez pracodawcę i stażystę woli nawiązania stosunku pracy zaczynają obowiązywać postanowienia Kodeksu pracy. Wobec tego, mając na uwadze instytucje rozwiązania stosunku pracy przewidzianą przez przepisy prawa pracy, istnieje możliwość rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron bez żadnych konsekwencji finansowych zarówno dla pracodawcy jak i pracownika. Tym bardziej, że co do zasady cel został zrealizowany – aktywizacja zawodowa bezrobotnego.
Uzasadnienie:
Zarówno przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 149) oraz postanowienia aktu wykonawczego do ustawy – rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz. U. poz. 1160 z późn. zm.) nie zawierają dyspozycji obligujących pracodawcę, u którego organizowany jest staż z urzędu pracy do zatrudnienia osoby bezrobotnej po jego zakończeniu. Pracodawca może zatrudnić stażystę, ale nie jest do tego zobligowany. Z drugiej strony może to natomiast stanowić warunek, od którego uzależnione będzie pozytywne rozpatrzenie wniosku pracodawcy o organizację stażu. Wobec tego pracodawca składając wniosek o organizację stażu może zobowiązać się do zatrudnienia osoby bezrobotnej na umowę o pracę na okres 3 miesięcy.
Od momentu nawiązania stosunku pracy zarówno pracodawcę jak i pracownika obligują postanowienia zawarte w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. Zgodnie z treścią art. 30 § 1 pkt 1 k.p., umowa o pracę może zostać rozwiązana za porozumieniem stron stosunku pracy. Inicjatywa rozwiązania umowy o pracę we skazanym trybie może nastąpić zarówno ze strony pracodawcy jak i pracownika.
W opinii Autora pozytywne zakończenie stażu oraz nawiązanie stosunku pracy stanowi realizację celu organizacji stażu, jakim jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych. Z daleko idącej ostrożności procesowej, można jednak zawiadomić Powiatowy Urząd Pracy o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron ze wskazaniem przyczyny ustania zatrudnienia, np. faktu znalezienia nowego miejsca pracy. Taka sytuacja nie powinna rodzić żadnych negatywnych konsekwencji finansowych.
Agata Kamińska, autorka współpracuje z publikacją Serwis HR
Odpowiedzi udzielono 8.09.2015 r.