Czy pracodawca jest odpowiedzialny za zaginione rzeczy pracowników z zamykanych na klucz szafek w szatni lub z szafek na jedzenie na stołówce?

Nie kodeks pracy, a kodeks cywilny

Przepisy kodeksu pracy nie normują przypadków odpowiedzialności pracodawcy na skutek zgubienia bądź skradzenia rzeczy, bądź zaginięcia - wyjaśnia Małgorzata Piętka, ekspert LEX Kadry. Dodaje, że w takiej sytuacji należy się odnieść do przepisów kodeksu cywilnego.

Czytaj też: W 2019 roku odpis na ZFŚS będzie wyższy >

Pracodawca jest obowiązany do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz bezpieczeństwa rzeczy pracownika. Jeśli na terenie zakładu pracy pracodawca wyodrębnił miejsce do przechowywania rzeczy pracowników, np. szatnie, szafki zamykane na kluczyk bądź wydzielił jakąś przestrzeń, ponosi odpowiedzialność za skradzenie bądź zgubienie, zaginięcie rzeczy, jakie wnoszą pracownicy.

 

 

Aby móc w ogóle mówić o odpowiedzialności pracodawcy należy podpisać z pracownikiem dodatkową umowę o przechowanie lub może ona być zawarta w sposób dorozumiany, czyli zamieszczenie rzeczy w szafkach lub w szatni rodzi obowiązek zawarcia jej w sposób dorozumiany.
W tym kontekście szczególnie ma zastosowanie art. 835 Kodeksu cywilnego (dalej k.c.), który określa, że przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Pracodawca sprawuje piecz nad przechowywaną rzeczą pracownika. Jeśli rzecz oddana pracodawcy na przechowanie zostanie naruszona, uszkodzona wówczas ponosi on odpowiedzialność za szkodę, jaka zaistniała w mieniu pracownika, które znajdowało się w zakładzie pracy (art. 471 k.c). Pracodawca obowiązany jest do zwrócenia rzeczy po zakończonej pracy w sposób nienaruszony, zgodny ze stanem pierwotnym.

 

Więcej informacji znajdziesz w LEX Kadry:

Pozew o odszkodowanie (odpowiedzialność materialna pracownika) - POBIERZ WZÓR >>

Odpowiedzialność materialna pracowników za powierzone przez pracodawcę mienie - komentarz praktyczny >>

Czy pracodawca może ukarać pracownika za samowolne zadysponowanie mieniem pracodawcy? >>

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >