Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Praca z odczynnikami chemicznymi, mającymi właściwości żrące lub toksyczne, wykonywana w laboratorium, jest w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) dalej r.b.h.p. pracą szczególnie niebezpieczną. Zgodnie z § 91 r.b.h.p. materiałami niebezpiecznymi w rozumieniu r.b.h.p. są substancje i preparaty chemiczne sklasyfikowane jako niebezpieczne, zgodnie z przepisami o substancjach i preparatach chemicznych, tj. z ustawą z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. Nr 63, poz. 322) - dalej u.s.c.m., która w art. 4 zalicza substancje toksyczne i żrące do substancji i mieszanin niebezpiecznych oraz z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 lutego 2010 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem (Dz. U. Nr 27, poz. 140). W u.s.c.m. określenie "preparaty" - używane w ustawie uchylonej - zostało zastąpione określeniem "mieszaniny".
Zgodnie z art. 225 § 1-2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji. Wykaz takich prac powinien ustalić pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami. Nie wydaje się konieczne, aby opisana w pytaniu praca w laboratorium, z użyciem materiałów żrących i toksycznych, rozcieńczonych, wykonywana pod nadzorem innych osób, musiała być wykonywana przez co najmniej dwie osoby.
Zgodnie z § 80 r.b.h.p. przez prace szczególnie niebezpieczne rozumie się prace, o których mowa w rozdziale szóstym r.b.h.p. oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne. Przepis § 80 r.b.h.p. zobowiązuje pracodawcę do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w jego zakładzie pracy. Tak więc, niezależnie od prac szczególnie niebezpiecznych wskazanych przez r.b.h.p., pracodawca powinien również analizować informacje zawarte w dokumentach dostarczonych wraz z produktem, w przypadku substancji i preparatów chemicznych, jest to karta charakterystyki substancji niebezpiecznej.
Zakładając, że produkt lub preparat został dostarczony do laboratorium jako rozcieńczony, pracodawca powinien z dostarczonej karty charakterystyki pobrać informację, czy po rozcieńczeniu ta substancja chemiczna lub preparat są nadal niebezpieczne. W przypadku rozcieńczania środka chemicznego w laboratorium, na terenie zakładu pracy, czynności związane z rozcieńczaniem będą zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych.
Jeśli wykonywana praca z substancją lub preparatem będzie zaliczona do prac szczególnie niebezpiecznych, to zgodnie z § 81 r.b.h.p. pracodawca powinien określić szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych oraz zapewnić m.in.: bezpośredni nadzór nad tymi pracami przez wyznaczone w tym celu osoby; odpowiednie środki zabezpieczające; instruktaż pracowników obejmujący szczególnie: imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań, wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach. Pracodawca powinien również zapewnić, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.