Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.s.b.h.p., określa zakresy szkoleń dla różnych grup stanowisk (m.in. dla pracodawcy, osób kierujących pracownikami, pracowników administracyjno-biurowych, pracowników inżynieryjno-technicznych oraz pracowników na stanowiskach robotniczych. W r.s.b.h.p. zawarto ramowe programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowanych dla określonych grup stanowisk, o których mowa powyżej.
W § 11 ust. 5 r.s.b.h.p. zawarto informację o uprawnieniach potrzebnych do przeprowadzenia szkolenia wstępnego na stanowisku pracy, zwanego instruktażem stanowiskowym. Instruktaż stanowiskowy może przeprowadzać wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Szkolenie w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego może być odrębnym szkoleniem prowadzonym przez ośrodki szkoleniowe w zakresie bhp. Szkolenie z metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego może być także częścią szkolenia okresowego w zakresie bhp dla osób kierujących pracownikami.
Załącznik nr 1 do r.s.b.h.p. zawiera w punkcie IV ramowy program szkolenia okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami. Szkolenie okresowe dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami powinno trwać minimum 16 godzin lekcyjnych, z czego co najmniej 2 godziny lekcyjne powinny być poświecone na organizację i metodykę szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (z uwzględnieniem metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego) oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań pracowników w procesach pracy.
Ponieważ szkolenie z metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego jest zawarte w szkoleniu okresowym z bezpieczeństwa i higieny pracy można przyjąć, że po ukończonym szkoleniu okresowym osoba kierująca pracownikami nabywa uprawnień do przeprowadzania pracownikom szkolenia wstępnego na stanowisku pracy, zwanego instruktażem stanowiskowym.
Osoba kierująca pracownikami nie musi przechodzić odrębnego szkolenia z zakresu w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego, wystarczy, że ukończy z wynikiem pozytywnym szkolenie okresowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla osób kierujących pracownikami.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.