Na środowisko pracy dentystów, techników dentystycznych i ortodontów wpływają liczne czynniki biologiczne, chemiczne i fizyczne.

Co do czynników biologicznych, wiele z nich zawarto w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. Nr 81, poz. 716 z późn. zm.). Chodzi m.in. o wirusy zapalenia wątroby typu A, B, C, D, G, wirus opryszczki pospolitej, wirus HIV, bakterie (w tym beztlenowe) oraz grzyby. Czynniki biologiczne przenoszone są poprzez kontakt z krwią pacjenta oraz drogą powietrzno-kropelkową i powietrzno-pyłową. Nie bez znaczenia są też czynniki chemiczne zawarte w produktach farmaceutycznych, materiałach podkładowych, wypełniających i protetycznych.

Do czynników fizycznych występujących w omawianych zawodach należą przede wszystkim hałas i wibracje generowany przez urządzenia dentystyczne oraz promieniowanie ultrafioletowe stosowane m.in. w procesie dezynfekcji powierzchni.

Trzeba też pamiętać, że stomatolodzy są szczególnie narażenia na występowanie zawodowych i parazawodowych schorzeń układu ruch, związanych z nieergonomiczną pozycją ciała (pochylenie sylwetki, skręcenie głowy i tułowia, unoszenie ramion) w trakcie zabiegów. Najczęściej chorują oni m.in. na zapalenie nadkłykcia kości ramiennej, barku, kanału łokciowego, zespół cieśni nadgarstka.

Źródło: Inspektor pracy 2010, nr 5, s. 22-23, Rafał Wójcik