Wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik zapowiedział 19 lipca br. na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, że w najbliższym czasie zostanie uruchomiony pogram pomocowy adresowany do warsztatów terapii zajęciowej na konkretne cele związane z podwyższonymi kosztami wynikającymi z inflacji. Jednak RPO w swoim wystąpieniu do wiceministra Wdówika zwraca uwagę, że oprócz tej doraźnej pomocy, konieczne jest zwiększenie wysokości dofinansowania kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej bądź inne wsparcie warsztatów w związku ze znacznym wzrostem kosztów ich funkcjonowania. RPO pyta także o możliwości zmiany stosowanego algorytmu wysokości dofinansowania WTZ.
Sprawdź w LEX: Warsztaty terapii zajęciowej - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>>
Czytaj również: Senat trochę poprawia ustawę o ekonomii społecznej>>
Konieczna większa stawka na jednego uczestnika WTZ
Przedstawiciele z Ogólnopolskiego i Wojewódzkich Forów WTZ domagają się wzrostu finansowania w wysokości 600 zł miesięcznie na jednego uczestnika. Wystosowali w tej sprawie list otwarty, o którym pisaliśmy tutaj. Przedstawiciele warsztatów zwracają uwagę, że aktualne rozporządzenie o zmianie algorytmu ich finansowania nie przewiduje wzrostu dofinansowania w roku 2023 oraz w latach następnych. W ich opinii może to doprowadzić do zapaści tych placówek. Uwagę na ten problem zwraca także RPO.
- Celem warsztatów terapii zajęciowej jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. Zadaniem państwa jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania form wsparcia przewidzianych w ustawie o rehabilitacji, w tym także ich właściwe finansowanie. Popieranie programów rehabilitacji zawodowej, utrzymania pracy i powrotu do pracy, adresowanych do osób z niepełnosprawnościami jest również jednym z obowiązków wynikającym z art. 27 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Tymczasem pomimo stale rosnących kosztów funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej algorytm naliczania środków finansowych nie uległ zmianie – pisze prof. Marcin Wiącek.
Czytaj też: Rachunkowość i sprawozdawczość organizacji pozarządowych >>>
Cena promocyjna: 63.6 zł
|Cena regularna: 212 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 84.8 zł
Wzrost wyceny dla WTZ już był, ale i tak niewystarczający
Jak zauważa RPO, kierujący apel są zaniepokojeni, że przy obecnym poziomie finansowania nie będą w stanie pokryć niezbędnych bieżących kosztów funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej: wynagrodzenia kadry, utrzymania budynków, ogrzewania, wody, zakupu sprzętu i doposażenia oraz materiałów do terapii oraz treningu ekonomicznego, a przede wszystkim dowozu uczestników do placówek oraz innych wydatków wynikających z codziennego funkcjonowania.
Sposób finansowania warsztatów terapii zajęciowej został uregulowany w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.). Zgodnie z art. 68c tej ustawy, maksymalne dofinansowanie ze środków PFRON działalności WTZ, w tym wynikających ze zwiększonej liczby uczestników warsztatu terapii zajęciowej, wynosi 90% tych kosztów. Z kolei wysokość otrzymywanych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest ustalana w oparciu o regulacje zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 maja 2003 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. Zgodnie z treścią par. 5 ust. 4 rozporządzenia o algorytmie, wysokość kwoty na dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej wynosi 24 096 złotych w bieżącym roku i latach następnych.
Pomimo, że kwota wzrosła, w podziale na jednego uczestnika warsztatów wzrost nie był duży – zaledwie 100 zł miesięcznie.
Obecna wysokość kwoty dofinansowania została zawarta w par. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 3).
W Polsce jest obecnie 726 WTZ-ów, w których wsparcie otrzymuje ok. 28 tys. dorosłych osób z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. Celem WTZ-ów jest aktywna rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych najbardziej narażonych na wykluczenie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.