Raport powstał w ramach projektu „Agenda Polska”, wspólnego przedsięwzięcia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute, którego celem jest przygotowywanie strategii rozwoju Polski, rozwiązań systemowych i punktowej naprawy prawa.
W Polsce może żyć nawet 50 mln osób
W raporcie podkreślono, że jeśli Polska ma się rozwijać i budować pozycję znaczącego państwa w Europie, musi być silna także liczbą mieszkańców. Autorzy zastanawiają się czy za 30 lat może w Polsce mieszkać nawet 50 milionów osób, czyli o 11,5 mln ludzi więcej niż obecnie i o ponad 16 mln osób więcej, niż zakładają to prognozy demograficzne.
Rodzi się zbyt mało dzieci
W opracowaniu zwrócono uwagę, że w Polsce od wielu lat rodzi się za mało dzieci, aby zapewnić zastępowalność pokoleń. - Nie tylko dlatego, że kolejne pokolenia są mniej liczne od poprzednich, ale też coraz więcej osób wynosi się z Polski. Poza granicami żyje już ponad 2,5 mln Polaków. Żyjemy coraz dłużej, ale jest nas coraz mniej. Z młodego społeczeństwa jeszcze 20 lat temu stajemy się społeczeństwem osób starszych - zaznaczono.
Cena promocyjna: 39.21 zł
|Cena regularna: 49 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
- Jeżeli w ciągu 20-30 lat nie uda nam się odwrócić tego trendu, to Polska nie ma szans na dogonienie Zachodu pod względem dobrobytu i rozwoju gospodarczego. Z prognoz GUS wynika, że nawet przy najbardziej optymistycznych scenariuszach wpływu programu "Rodzina 500 plus" na demografię, współczynnik dzietności w 2050 roku wyniesie 1,85. Prowadzona polityka społeczna może nieco ograniczyć zagrożenia demograficzne, ale nie odwróci tendencji. Współczynnik dzietności musi wzrosnąć do co najmniej 2,1 - czytamy w raporcie.
Czytaj też: Cudzoziemiec też dostanie pieniądze na wyprawkę szkolną >>>
Zmienić politykę demograficzną
Zdaniem ZPP oraz WEI należy zmienić politykę demograficzną. Proponują, aby zwiększyć liczbę żłobków, przedszkoli, świetlic szkolnych i pozaszkolnych. Ponadto wnioskują o uelastycznienie prawa pracy tak, by więcej osób korzystało z pracy w niepełnym wymiarze oraz z innych elastycznych form zatrudnienia. Według ZPP i WEI należałoby się również zastanowić nad wprowadzeniem systemu samorządowo-prywatnego budownictwa czynszowego.
Aby poprawić sytuację demograficzną Polski należy - uważają ZPP oraz WEI - stworzyć sprzyjające warunki powrotowi emigrantów z zagranicy. Dlatego ich zdaniem powinno się zmniejszyć m.in. obciążenia płacy podatkami i parapodatkami, obniżyć koszty budownictwa przez zniwelowanie biurokracji.
Według ZPP i WEI należy w Polsce przeprowadzić mądrą absorpcję imigrantów, przede wszystkim z krajów sąsiadujących z Polską. W tym celu powinno się maksymalnie uprościć procedury związane z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców, stworzyć warunki dla zamieszkania w Polsce rodzin imigrantów. W raporcie zwrócono uwagę, że imigranci powinni mieć przejrzysty system uzyskiwania kart stałego pobytu oraz mieć możliwość skorzystania z szybkiej ścieżki uznania kwalifikacji.