W województwie małopolskim czeka na stażystów 70 miejsc, w śląskim i mazowieckim po 45, w łódzkich urzędach 50 stanowisk, natomiast w wielkopolskim ze staży skorzysta 10 osób, a na Dolnym Śląsku 5 uczestników - poinformowała fundacja w przesłanym w poniedziałek PAP komunikacie.
W projekcie mogą uczestniczyć osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym, a także w stopniu lekkim pod warunkiem posiadania niepełnosprawności sprzężonej (gdy u osoby występują dwie lub więcej niepełnosprawności).
Każdy uczestnik projektu otrzyma kompleksowe wsparcie podczas przygotowania do odbycia stażu a w przyszłości zdobycia zatrudnienia. Będzie mógł skorzystać z zajęć indywidualnych lub grupowych, szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, a także konsultacji z psychologiem. Do dyspozycji będą również trenerzy pracy i doradcy zawodowi. Dla każdego stażysty zostaną dobrane miejsca pracy odpowiadające ich wykształceniu i kwalifikacjom.
Staże odbędą się w urzędach administracji publicznej i jednostkach im podległych.
"Dzięki projektowi 200 osób niepełnosprawnych będzie miało szansę rozpocząć swoją karierę w administracji publicznej. Drugim ważnym efektem naszych działań będzie większa otwartość urzędów na pracę takich osób. Pozwoli to zmniejszyć odsetek instytucji publicznych, które płacą kary związane z zatrudnianiem niewystarczającej liczby osób niepełnosprawnych" - powiedziała Magdalena Mianowska, odpowiedzialna za rekrutację uczestników projektu.
Projekt potrwa do 31 maja 2014 r. Więcej informacji, dotyczących warunków rekrutacji można znaleźć na stronie: www.firr.org.pl
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patronat Honorowy nad całością sprawuje Rzecznik Praw Obywatelskich i Marszałek Województwa Małopolskiego.
W urzędach centralnych zatrudnianych jest zbyt mało niepełnosprawnych pracowników. Z informacji rządu o działaniach podejmowanych w 2011 r. (ostatnie dane) na rzecz realizacji postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, wynika, że określone ustawowo minimum - 6 proc. ogólnej liczby etatów - osiągnął tylko Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, instytucje kultury, które nie osiągnęły ustawowego, minimalnego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zobowiązane są do dokonywania wpłat na PFRON.