30 lipca została ogłoszona nowela ustawy zasiłkowej. Tym samym nowe zasady ustalania wysokości zasiłku chorobowego przedsiębiorców, a więc również macierzyńskiego, będą obowiązywały od 1 listopada 2015 r.
Zgodnie z ustawą z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1066) przepisy w nowym brzmieniu mają wejść w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Ponieważ ogłoszenie nastąpiło 30 lipca, ustawa w tym zakresie zacznie obowiązywać od 1 listopada 2015 r.
Zmiana ta odnosi się do sposobu obliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (analogicznie dla świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego) w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą, zmierzając do uniemożliwienia nadużywania przez nie swojego prawa w niektórych sytuacjach (przerywanie okresu ubezpieczenia chorobowego, które ma charakter dobrowolny, ponowne przystępowanie do tego ubezpieczenia, z zadeklarowaniem wysokiej składki za krótki okres ubezpieczenia w celu uzyskania wysokich świadczeń).
Ustawa wprowadza zmiany jeszcze w innych obszarach:
1) prawo do tego zasiłku macierzyńskiego zyskają ubezpieczeni ojcowie lub członkowie najbliższej rodziny, w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niemożności sprawowania opieki z powodu np. niezdolności do samodzielnej egzystencji.
2) e-zwolnienia w miejsce papierowych druków
Nowe regulacje mają skrócić czas wystawiania zwolnień oraz znoszą obowiązek przekazywania przez pracownika zaświadczenia o niezdolności do pracy do zakładu pracy. Ponadto dzięki nowelizacji zwiększyć ma się efektywność prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień. Projekt przewiduje, że e-zwolnienia będą dostarczane do ZUS oraz płatnika składek bez konieczności przesyłania papierowych oryginałów tych dokumentów, jak miało to miejsce do tej pory. Zgodnie z projektem lekarze uzyskają bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników składek w zakresie niezbędnym do wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby czy opieki nad członkiem rodziny. W myśl proponowanych przepisów, zwolnienia papierowe będą nadal wystawiane w przypadku wizyt domowych lub braku dostępu do internetu. Ponadto w projekcie przyjęto, że e-zwolnienia będą udostępniane przez ZUS Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
3) Ponadto zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także osobom niebędącym w związku małżeńskim z rodzicem stale opiekującym się dzieckiem w wieku do 8 lat. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli rodzic z powodu porodu, choroby czy pobytu w szpitalu nie będzie mógł osobiście zajmować się dzieckiem.
Zasadniczo ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r., niektóre jej uregulowania zaczną jednak obowiązywać etapami: 14 sierpnia 2015 r., 1 listopada 2015 r., 1 stycznia 2018 r.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl, stan z dnia 31 lipca 2015 r.