Największą część oferty gotowe lokale mieszkalne stanowią na rynku pierwotnym w Poznaniu, z kolei najmniejszą we Wrocławiu. W stolicy średnio, co czwarte nowe mieszkanie zostało już ukończone. Liczba gotowych lokali mieszkalnych znajdujących się w sprzedaży, może dużo powiedzieć o rozwoju wypadków na danym rynku mieszkaniowym. Wynika to z faktu, że gdy sytuacja zmierza w dobrym kierunku deweloperom udaje się znaleźć kupców na mieszkania, jeszcze przed ostatecznym ukończeniem inwestycji. Z drugiej strony duża liczba dostępnych ukończonych mieszkań, może świadczyć o problemach firm z branży ze znalezieniem chętnych na nowe jednostki mieszkalne. Deweloperom zależy na sprzedaży jak największej liczby mieszkań we wczesnym stadium projektów, nawet jeszcze przed wbiciem przysłowiowej pierwszej łopaty. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych firm, które wykorzystują pozyskane w ten sposób środki finansowe na realizację kolejnych etapów inwestycji. Ponadto obecnie banki przed przyznaniem kredytu inwestycyjnego na nowy projekt oczekują, żeby przynajmniej część nieistniejących jeszcze lokali miała już nowych właścicieli. Właśnie z tej przyczyny obecnie deweloperzy coraz częściej prowadzą przedsprzedaż, oferując mieszkania w nierozpoczętych jeszcze projektach na korzystniejszych warunkach, niż ma to miejsce dla inwestycji znajdujących się w stadium realizacji.
Źródło: Raport „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowany przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A., na przestrzeni IV kwartału 2011 r.
Zwiększyła się liczba gotowych mieszkań na rynku pierwotnym
Zwiększyła się liczba gotowych mieszkań deweloperskich na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk).