Odpowiedź: istnieją trzy formy w jakich mąż może pomagać żonie w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej.
Uzasadnienie: istnieją trzy podstawowe formy w jakich mąż może pomagać żonie w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Po pierwsze, może się to odbywać bez formalizowania tego faktu.
Po drugie, mąż może pomagać żonie jako zgłoszona osoba współpracująca. Pojęcie takiej osoby definiuje art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), który stanowi, że za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (wyjątek stanowią osoby, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego; takich osób nie uważa się za osoby współpracujące).
Po trzecie, w celu pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej może zostać przez żonę zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Cechą wspólną pierwszych dwóch wskazanych form jest to, że pomaganie przez męża żonie w prowadzeniu działalności gospodarczej nie generuje u żony opodatkowanych podatkiem dochodowym przychodów (ze względu na brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.).
Cechą zaś wspólną wszystkich wskazanych form jest natomiast to, że z tytułu pomocy męża żona nie może rozpoznawać żadnych kosztów uzyskania przychodów. Jak bowiem stanowi art. 23 ust. 1 pkt 10 u.p.d.o.f., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Zwrócenie na to uwagi jest szczególnie istotne w przypadku zatrudnienia męża przez żonę, gdyż przyjmuje się, iż art. 23 ust. 1 pkt 10 u.p.d.o.f. ma zastosowanie również do wynagrodzeń wymienionych w tym przepisie osób (zob. przykładowo wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 9 lutego 2009 r., I SA/Go 942/08 czy wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 marca 2011 r., I SA/Wr 170/11).
Żona może współpracować z mężem w ramach prowadzonej działalności
Na jakich zasadach mąż może pomagać żonie w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej?