W wyroku z dnia 8 października 2013 r. (sygn. akt SK 40/12) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że całkowity brak przedawnienia należności zabezpieczonych hipoteką przymusową podczas kontroli podatkowej powoduje wydrążenie z treści instytucji przedawnienia i jej pozorność i stanowi przekroczenie zakresu swobody regulacyjnej, przysługującego ustawodawcy w zakresie prawa podatkowego.
Po zmianach, których projekt przygotował Senat, przedawnienie zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym będzie następowało na takich samych zasadach, jak w przypadku pozostałych zobowiązań podatkowych. Przed upływem pięcioletniego terminu przedawnienia (który będzie mógł być również na zasadach ogólnych zawieszany lub przerywany), organy skarbowe będą mogły dochodzić należności podatkowych także z przedmiotu hipoteki czy zastawu skarbowego.
Zobowiązanie podatkowe zabezpieczone hipoteką przedawni się po 5 latach
Do Sejmu trafił senacki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który zakłada, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką i zastawem skarbowym będą ulegać przedawnieniu na tych samych zasadach, co pozostałe. Ustawa dostosuje prawo podatkowe do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.