Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego z warsztatem samochodowym. Wybudował obiekt zgodnie z zatwierdzonym projektem, lecz w związku z trudnościami finansowymi, w części warsztatowej chce mieć pomieszczenia gospodarcze.


Czy inwestor przy oddawaniu obiektu do użytkowania powinien legitymować się decyzją zmieniającą w zakresie zmiany sposobu użytkowania, czy też wystarczy, że zgłosi w nadzorze budowlanym rezygnację z części warsztatowej?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 36a ust. 5 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. do istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego należy zaliczyć odstępstwa dotyczące zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.


Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że zmiana zamierzonego sposobu użytkowania części obiektu, w tym również zmiana części warsztatowej na cześć gospodarczą jest istotnym odstępstwem od zatwierdzonego projektu budowlanego.


W związku z powyższym dokonanie takiej zmiany, zgodnie z art. 36a ust. 1 pr. bud. wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Jeśli inwestor nie uzyskał takiego pozwolenia, dopuścił się samowolnego istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego, co wymaga legalizacji w postępowaniu naprawczym. (art. 51 ust. 1 pkt 3 pr. bud.).

Istnieje jednak również możliwość legalnego zakończenia budowy poprzez uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie w pełni wykończonego budynku, jeśli inwestor wybudował, lecz nie wykończył części warsztatowej w sposób umożliwiający jej użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. Zgodnie bowiem z art. 55 pkt 3 w zw. z 59 ust. 3 pr. bud. istnieje możliwość udzielenia warunkowego pozwolenia na użytkowanie pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem. Należy jednak pamiętać, że do czasu zakończenia wszystkich robót budowlanych niewykończona część warsztatowa nie będzie mogła być użytkowana.