PAMIĘTAJ!
Obowiązek uzyskania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego dotyczy wyłącznie dróg publicznych i nie znajduje zastosowania do dróg niemających statusu dróg publicznych (np. do dróg wewnętrznych).
Drogą publiczną jest droga zaliczona do jednej z kategorii dróg, z których może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w obowiązujących przepisach. Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzieli się na kategorie: drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.


Krok 1. Przygotowanie wniosku o wydanie zezwolenia

W pierwszej kolejności należy sporządzić wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Wniosek taki powinien zawierać:

  • określenie podmiotu występującego o zajęcie pasa drogowego,
  • cel zajęcia pasa drogowego,
  • planowany okres jego zajęcia,
  • lokalizację i powierzchnię zajętego pasa drogowego.


Obowiązujące przepisy nie przewidują gotowego wzoru wniosku o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Warto natomiast zwrócić uwagę, że poszczególni zarządcy dróg opracowują wzory wniosków o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, którymi należy posłużyć się w konkretnym przypadku.

PAMIĘTAJ!
Zarządcą drogi jest:

  • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad dla dróg krajowych,
  • zarząd województwa dla dróg wojewódzkich,
  • zarząd powiatu dla dróg powiatowych,
  • wójt (burmistrz, prezydent miasta) dla dróg gminnych.


W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest zarządcą autostrady wybudowanej na zasadach określonych w ustawie do czasu przekazania jej, w drodze porozumienia, spółce, z którą zawarto umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady. Ponadto, zarządzanie drogami publicznymi może być przekazywane między zarządcami w trybie porozumienia, regulującego w szczególności wzajemne rozliczenia finansowe.

Do wniosku o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego dołączyć należy szczegółowy plan sytuacyjny w skali 1:1000 lub 1:500, z zaznaczeniem granic i podaniem wymiarów powierzchni zajęcia pasa drogowego. Jeżeli zajęcie pasa drogowego wpływa na ruch drogowy, ogranicza widoczność na drodze albo powoduje zmiany w istniejącej organizacji ruchu pojazdów lub pieszych, wnioskodawca zobowiązany jest załączyć do wniosku o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego zatwierdzony projekt organizacji ruchu.

Ponadto, jeżeli wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą do wniosku należy dołączyć odpowiednio odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Dodatkowo, jeżeli wnioskodawca reprezentowany będzie w postępowaniu przez pełnomocnika do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.

PAMIĘTAJ!
Stroną postępowania o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego jest inwestor, a zawarcie przez niego umowy cywilnoprawnej z wykonawcą robót budowlanych nie zwalnia go z obowiązków względem zarządcy drogi. Inwestor odpowiada w zakresie obowiązków publicznoprawnych za działania i zaniechania osób, które zatrudnił przy realizacji robót.
W związku z tym to inwestor, a nie wykonawca robót budowlanych, jest uprawniony i zobowiązany do wystąpienia z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Wykonawca robót budowlanych może natomiast reprezentować inwestora w takim postępowaniu na podstawie postanowień łączącej strony umowy o roboty budowlane i udzielonego wykonawcy przez inwestora pełnomocnictwa.

Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Serwis Budowlany .