Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Na terenie serwisu samochodowego zużywany jest rozcieńczalnik ekstrakcyjny służący do czyszczenia elementów pojazdu.


Czy przedsiębiorca powinien uwzględnić emisję ze zużycia preparatu w sprawozdaniu o korzystaniu ze środowiska?

Jednocześnie należy podkreślić, że firma jest po kontroli WIOŚ, podczas której inspektor miał udostępnione karty charakterystyki stosowanych preparatów, w tym również niebezpiecznych i nie miał zastrzeżeń związanych z nieuwzględnianiem w sprawozdaniu emisji ze zużycia m.in. rozpuszczalnika.

Odpowiedź:

W związku z art. 273 ust. 1 pkt 1 i art. 274 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., jeżeli dla emitowanych z procesów wykorzystania rozpuszczalników substancji (lub grupy substancji) ustalono stawki opłat, to moim zdaniem należy je ponosić.


Należy sprawdzić w kartach charakterystyki substancji skład rozpuszczalników i porównać z odpowiednią tabelą stawek opłat w obowiązującym na dany rok obwieszczeniu Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.


Brak reakcji inspektora WIOŚ w trakcie prowadzonej kontroli nie zamyka sprawy, ponieważ za prawidłowe naliczenie opłaty i jej uiszczenie odpowiada ten, kto wprowadza zanieczyszczenia do powietrza. Zgodnie z art. 284 ust. 1 p.o.ś., podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie wysokość należnej opłaty i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Możliwe, że inspektor sprawę zbadał dogłębnie i nie znalazł w kartach charakterystyki substancji, za które należy ponosić opłaty, ale może realizował inny cel kontroli i nie analizował kart charakterystyki pod względem emisji i opłat z tytułu korzystania ze środowiska. Organem ochrony środowiska właściwym w sprawie opłat jest marszałek województwa.


Według art. 288 ust. 1 pkt 2 p.o.ś. jeżeli podmiot korzystający ze środowiska zamieścił w wykazie zawierającym informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat informacje lub dane nasuwające zastrzeżenia - marszałek województwa wymierza, w drodze decyzji, na podstawie własnych ustaleń lub wyników kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, opłatę w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy opłatą należną a wynikającą z wykazu. Marszałek może kierować się wynikami kontroli, ale jeżeli ma wątpliwości, to do niego należy rozstrzygnięcie.

Do zagadnienia podszedłbym ostrożnie i sprawdził dokładnie skład rozpuszczalników, ponieważ z zasady zawierają substancje lotne, za które należy ponosić opłaty z tytułu korzystania ze środowiska.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.