Z okazji ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Roku Lasów 2011 w całej Polsce zorganizowano w ubiegłym roku konferencje i akcje edukacyjne na temat lasów. Główny Komitet Olimpiad Wiedzy Ekologicznej przygotował również konkurs fotograficzny „Las jest w nas”. Nagrodzone prace można od niedawna oglądać na pokonkursowej wystawie w Ministerstwie Środowiska. Przedstawia ona las w różnych odsłonach: we wszystkich porach roku, w skali makro i mikro, czarno-biały i kolorowy, żyjący i różnorodny. Autorami zdjęć są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy wykazali się nie tylko umiejętnością fotografowania, ale przede wszystkim zdolnością obserwacji, wyobraźnią i wrażliwością na piękno.

Jak podkreślił Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody, „Międzynarodowy Rok Lasów był doskonałą okazją, żeby zwrócić uwagę na istotne znaczenie lasów dla ludzi, środowiska i gospodarki. To, że w lesie warto szukać odpoczynku i rekreacji już wiemy. To, że lasy odgrywają istotną rolę m.in. w łagodzeniu zmian klimatu i ochronie wód wymaga nadal przypominania”.

Ochronie lasów w zeszłym roku poświęcona była, zorganizowana w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE, międzynarodowa konferencja „Leśnictwo dla klimatu i bioróżnorodności” (Ryn, wrzesień 2011 r.). Spotkanie z udziałem delegatów z państw Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, polskich parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej, organizacji pozarządowych, świata nauki i grup interesariuszy, było okazją do dyskusji na temat celów i zadań lasów w Unii Europejskiej.

Jedną z najważniejszych politycznych decyzji dotyczących lasów podjętą w zeszłym roku było uzgodnienie podczas Konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie metody obliczania pochłaniania CO2.przez lasy Polityka w tym zakresie ewoluuje w kierunku wynagradzania tych państw, które zwiększają powierzchnie lasów i obciążania kosztami zmian klimatycznych tych, którzy mają ich coraz mniej.

Źródło: mof.gov.pl

Karol Kozłowski