Burmistrz odmówił inwestorowi ustalenia warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego w postaci stacji paliw.
Na skutek ponownego rozpoznania sprawy SKO ponownie orzekając określiło jako teren inwestycji obszar działki oraz część pasa drogowego.
Skargę na tę decyzję wniósł inwestor.
Uznał, iż dopuszczalne było jedynie wskazanie działki, której dotyczyło ustalenie warunków zabudowy, niedopuszczalne było orzekanie odnoszące się do zamierzenia inwestycyjnego na terenie pasa drogowego czego inwestor nie żądał.
WSA zwrócił uwagę, iż określenie terenu inwestycji obejmującego nie tylko działkę wskazaną przez inwestora ale i teren pasa drogowego pojawiło się w dokumencie "Wynik analizy" i dalej zostało powielone przez organy we wszystkich rozstrzygnięciach podjętych w sprawie, mimo braku objęcia wnioskiem terenu pasa drogowego. Co oznacza, że organ wyszedł poza żądanie inwestora wyartykułowane we wniosku.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Sąd zwrócił uwagę, iż w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy to wniosek inwestora wyznacza podmiot, przedmiot i zakres rozstrzygnięcia.
To wyłączenie wnioskodawca ma prawo do kształtowania treści swojego żądania, którym to przedmiotem organ jest związany.
Warunki zabudowy, a także lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się na wniosek inwestora. To postępowanie z urzędu nie może się toczyć. Organ ustalający warunki zabudowy nie może wykraczać poza granice wniosku – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 15 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 705/16, nieprawomocny