Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Spółka wystąpiła o interpretację dotyczącą opodatkowania podatkiem od nieruchomości montażu paneli fotowoltaicznych. Urządzenia te, służące do wytwarzania energii elektrycznej, miały być mocowane do gruntu za pomocą specjalnego systemu kotew, palowania czy też za pomocą płyt betonowych.

W opinii spółki montowane panele fotowoltaiczne nie są budowlą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623), a za budowlę może być jedynie uznany system mocowania paneli do gruntu.


Organ podatkowy był odmiennego zdania. Uznał, iż panele fotowoltaiczne należy uznać za budowle tworzące jednolitą całość wraz z systemem ich mocowania do gruntu. I całość ta jest objęta podatkiem od nieruchomości.


WSA zgodził się ze stanowiskiem spółki. Sąd uznał, iż budowa paneli, które są elementami krzemowych płyt zamocowanymi do gruntu za pomocą specjalnego systemu oraz funkcja jaką spełniają – zamiana energii słonecznej na elektryczną, sprawiają, że należy za budowle uznać jedynie ich części budowlane czyli system mocowań. W konsekwencji jedynie w takim zakresie podlegają podatkowi od nieruchomości – uznał WSA.


Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Szczecinie z 9 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 854/13, nieprawomocny