Kobieta prowadząca działalność gospodarczą urodziła dziecko przed terminem porodu 30 lipca 2015 r. i razem z dzieckiem przybywa w szpitalu przez okres 30 dni od dnia porodu. Po upływie 30 dni poszła po wypis aktu urodzenia dziecka i złożyła wniosek o zasiłek macierzyński.
Czy w takiej sytuacji, jeżeli nie zmieściła się w ustawowym terminie 14 dni od dnia porodu otrzyma zasiłek macierzyński i rodzicielski jeżeli na wniosku, wnioskowała o 52 tygodnie?
Jeżeli dostanie to w jakiej wysokości będzie on wypłacany (80% przez cały rok)?
 
Odpowiedź: wysokość zasiłku będzie uzależniona od przywrócenia terminu i uznanie, iż złożenie wniosku nastąpiło zgodnie z art. 1793 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p.

 
Uzasadnienie: osoba prowadząca działalność gospodarczą, a więc przedsiębiorca, który podlega zgodnie z ustawą ubezpieczeniu chorobowemu i w okresie podleganiu ubezpieczeniu urodzi dziecko, nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego:
– za okres ustalony przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p., jako okres urlopu macierzyńskiego,
– za okres ustalony przepisami k.p. jako okres na warunkach urlopu macierzyńskiego,
– za okres ustalony przepisami k.p. jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
– za okres ustalony przepisami k.p. jako okres urlopu dodatkowego na warunkach urlopu macierzyńskiego,
– za okres ustalony przepisami k.p. jako okres urlopu rodzicielskiego,
– za okres ustalony przepisami k.p. jako okres urlopu ojcowskiego.
Co do zasady ubezpieczona, która urodziła dziecko i nie dotrzymała 14 dniowego terminu do złożenia wniosku o pełny okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu i urlopu rodzicielskiego z przyczyn od siebie niezależnych (tu pobyt w szpitalu) może wnioskować o przywrócenie terminu i tym samym uwzględnienie wniosku. W takim przypadku ZUS po uwzględnieniu wniosku o przywrócenie terminu powinien uwzględnić też pierwotnie złożony wniosek. W takiej sytuacji matka dziecka nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
W sytuacji, gdyby ZUS nie uwzględnił wniosku (choć w ocenie autorki odpowiedzi, pobyt w szpitalu jest okolicznością uzasadniającą przywrócenie terminu) należy złożyć odrębny wniosek o udzielnie tych urlopów, gdyż nie ma przepisów, z których wynikałoby automatyczne kwalifikowanie wniosku złożonego z naruszeniem terminu 14 dniowego jako wniosku o udzielnie urlopu w drugim terminie tj. na 14 dni przed końcem urlopu macierzyńskiego o dodatkowy urlop macierzyński i na 14 dni urlopu dodatkowe o urlop rodzicielski. W takim przypadku osoba w sytuacji spełnienia przesłanek ustawowych do nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego miałaby prawo do tego zasiłku w wysokości 100% podstawy za okres przypadający w czasie urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% podstawy za okres urlopu rodzicielskiego.
 
Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych znajdziesz w Kompasie Księgowo-Kadrowym