Do końca przyszłego roku zakończy się drugi etap budowy Regionalnego Centrum Informacyjno-Doradczego Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie. Pierwszy etap kosztował ponad 500 tys. zł, drugi pochłonie 1,368 mln zł.

„Mamy nadzieję, że inwestycja przysłuży się uczniom, studentom i mieszkańcom południowej części regionu. W Centrum będzie można zobaczyć, na czym polega produkcja odnawialnych źródeł energii i jak racjonalnie z nich korzystać” – powiedział starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Zasięg prac przy budowie Centrum obejmuje przebudowę i ocieplenie ponad pół tysiąca mkw. powierzchni dachu, ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacji systemu grzewczego oraz montaż ogniw fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej.

Według starosty, wiele osób nie wie, o co tak naprawdę chodzi, po co buduje się elektrownie wiatrowe, czy zakłada się solary i jakie będą tego efekty. „Każdy będzie mógł się przekonać na własne oczy, jakie są z tego oszczędności” - powiedział starosta.

Głównym celem projektu jest poprawa stanu środowiska poprzez zmniejszenie emisji substancji szkodliwych oraz pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych i zoptymalizowanie gospodarki cieplnej. Montaż paneli słonecznych i pomp ciepła znacznie ograniczy zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych
Lisków znany jest z wielu inicjatyw już za czasów Wacława Blizińskiego (1870-1944) – wielkiego społecznika i polityka, spółdzielcy i zwolennika pracy organicznej. Dzięki niemu, w krótkim czasie założono w Liskowie m.in. sieć szkółek i ochronek dla dzieci, nowoczesną szkołę rolniczą, gimnazjum, sierociniec wraz ze szkołą publiczną, szpital, bank, mleczarnię, dom kultury, ośrodek zdrowia. Wiele z tych instytucji istnieje do dziś, m.in. budynek szkoły budowlanej, w której powstaje Centrum.

Działacz uruchomił w niej turbinę wiatrową, która dostarczała szkole niezbędną energię. „Była ona wtedy symbolem wielkiego postępu nauki i techniki” - powiedział PAP historyk z Liskowa, Tadeusz Trzciński.

Dorobek mieszkańców pokazano w 1925 r. na wystawie „Wieś Polska Lisków”, którą odwiedził prezydent Stanisław Wojciechowski i goście z całego świata. Podobną wystawę „Praca i kultura wsi” zorganizowano w 1937 r. Wieś gościła wtedy m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

Budowę Centrum dofinansowuje Unia Europejska.(PAP)