Protokół z kontroli stanu technicznego jako dokument pochodzi od osoby przeprowadzającej kontrolę, stąd istotnym elementem takiego dokumentu jest m.in. informacja o:
1) osobie (lub osobach) przeprowadzającej kontrolę stanu technicznego, jej uprawnieniach i kwalifikacjach, o sposobie przeprowadzenia kontroli, czyli na podstawie których przepisów i norm kontrola taka jest przeprowadzana, za pomocą jakich urządzeń i narzędzi oraz czy posiadają one ważną cechę legalizacyjną;
2) dacie przeprowadzenia kontroli;
3) przedmiocie kontroli;
4) zaleceniach kontrolującego.

Przepisy techniczno-budowlane narzucają obowiązkową treść merytoryczną protokołów kontroli (w tej sprawie zob. § 4 ust. 1 r.w.t.u.b.), które powinny zawierać określenie:
1) stanu technicznego elementów budynku objętych kontrolą;
2) rozmiaru zużycia lub uszkodzenia elementów, o których mowa w pkt 1;
3) zakresu robót remontowych i kolejności ich wykonywania;
4) metod i środków użytkowania elementów budynku narażonych na szkodliwe działanie wpływów atmosferycznych i niszczące działanie innych czynników;
5) zakresu niewykonanych robót remontowych zaleconych do realizacji w protokołach z poprzednich kontroli okresowych.

Przywołany przepis zobowiązuje, by do protokołu była dołączona dokumentacja graficzna wykonana w toku kontroli. Do wymagań przepisu można dodać, że jeśli z punktu widzenia celu i zakresu przeprowadzonej kontroli będzie zasadne opracowanie bardziej szczegółowej dokumentacji, co może dotyczyć kontroli i badań specjalistycznych oraz kontroli doraźnych przeprowadzonych ad hoc, to z mocy prawa stanowi ona część integralną protokołu z kontroli stanu technicznego.

Coraz częściej, kontrolując stan techniczny budynków, stosuje się dobrą praktykę dokumentowania przeprowadzonej kontroli okresowej stanu technicznego budynku i jego elementów w formie materiału fotograficznego lub filmowego, za pomocą zoomu. Taka technika dokumentowania jest konieczna w celu prawidłowej identyfikacji elementu oglądanego i udokumentowania jego stanu. Bez techniki zoomu trudno dostrzec pęknięcia na detalach architektonicznych budynku lub włoskowate pęknięcia nadproża.

Przykłady zapisów w protokole kontroli stanu technicznego elementów budynku znajdziesz w książce "Przegląd, konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku. Prawo, praktyka, orzecznictwo" Eugenii Śleszyńskiej.

Więcej informacji >>>