W 2012 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie realizowała projekt „Przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez bobry w gospodarstwach rolnych, leśnych lub rybackich”, finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Celem projektu było ograniczenie negatywnych skutków działalności bobrów na gospodarkę oraz umożliwienie bezkonfliktowej koegzystencji chronionego gatunku i człowieka.
W województwie warmińsko-mazurskim występuje jedna z najliczniejszych w kraju populacji bobra europejskiego. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za szkody powodowane przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim odpowiada Skarb Państwa, zaś szacowania szkód, naliczenia i wypłaty odszkodowania dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, na obszarze parku narodowego dyrektor parku.
Co roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zgłaszanych jest coraz więcej wniosków o wypłatę odszkodowań i o ograniczenie szkód wyrządzonych przez te zwierzęta. Minimalizowanie szkód możliwe jest między innymi poprzez podejmowanie działań zabezpieczających. W miejscach o największej koncentracji szkód powodowanych przez te zwierzęta zamontowano 45 rur w tamach bobrowych. Urządzenia umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wody oraz regulowanie jej poziomu w rowach melioracji szczegółowej i w rzekach. Tego typu działania nie wpływają bezpośrednio na liczbę bobrów występujących na danym terenie, natomiast w korzystny sposób przyczyniają się do rozwiązania problemu wynikającego z ich bytowania, zwłaszcza na terenach wykorzystywanych rolniczo.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.gdos.gov.pl, stan z dnia 21 listopada 2012 r.