Pytanie
Spółka cywilna ostatniego września kończy działalność. Dwa lata temu jeden ze wspólników wprowadził swój samochód do ewidencji środków trwałych po to, żeby nie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, bo było to dość uciążliwe. W dowodzie rejestracyjnym drugi wspólnik nie został dopisany.
W jaki sposób wycofać ten samochód z działalności?
Czy właściciel samochodu może go odkupić od spółki (spółka wystawi fakturę VAT) czy też można ten samochód wycofać z środków trwałych (w jaki sposób), czy też wykazać na remanencie końcowym – ale samochód ten właściciel chce wprowadzić do ewidencji środków trwałych swojej działalności gospodarczej?
W jaki sposób najlepiej przeprowadzić wyprowadzenie ze spółki tego środka trwałego?
Na podstawie art. 24 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f powinno się na dzień likwidacji sporządzić wykaz składników majątku, który powinien zawierać oprócz innych pozycji wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce. Nie bardzo rozumiemy ten zapis, prosimy o wykładnię.
Czy to ma być kwota, którą wspólnicy wyniosą ze spółki po zaspokojeniu wszystkich zobowiązań?
Jaki jest termin złożenia tego zawiadomienia (faktury ze media przychodzą ze znacznym opóźnieniem)?
Czemu ma służyć taka informacja, bo podatku chyba z tego tytułu się nie płaci?