Projekt założeń przewiduje uproszczenie przepisów dotyczących produkcji ekologicznej, w szczególności zaś przepisów związanych z udzielaniem pozwoleń na zastosowanie odstępstw od warunków produkcji ekologicznej. Coroczne wydawanie pozwoleń przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na zastosowanie tych samych odstępstw od warunków produkcji ekologicznej w sytuacji, gdy z uwagi na położenie geograficzne czy trudności strukturalne, nie mogą zajść zmiany pozwalające na odejście od stosowania odstępstw, powoduje zbędne obciążenie zarówno dla producentów jak i organów administracji. Dlatego proponuje się wprowadzenie upoważnienia dla ministra rolnictwa i rozwoju wsi do wydania przepisów wykonawczych mających na celu ustanowienie generalnego pozwolenia na zastosowanie odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej.

Resort proponuje także wprowadzenie uproszczeń związanych z przekazywaniem przez jednostki certyfikujące danych dotyczących kontrolowanych producentów. Obecnie jednostki certyfikujące obowiązane są do przekazywania szeregu informacji organom administracji, przy czym część z nich nie ma wpływu na sprawność systemu kontroli, co powoduje zbędne obciążenia zarówno dla jednostek certyfikujących, jak i Inspekcji. Proponuje się więc wprowadzenie możliwości wyłączenia przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych konieczności informowania o części zmian, nieistotnych dla sprawnego wykonywania nadzoru, jak zmiana areału upraw ekologicznych nie mająca wpływu na wysokość dopłat rolnośrodowiskowych ani możliwości produkcyjne podmiotu.

Z kolei w celu ujednolicenia systemu raportowania, proponuje się zmianę terminu przekazywania informacji o kontrolowanych producentach na potrzeby wsparcia udzielanego na podstawie przepisów o rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Obecnie jednostki certyfikujące przekazują ww. wykaz ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi oraz Prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do dnia 31 października każdego roku według stanu za ten rok. Proponuje się zmianę polegająca na przesunięciu ww. terminu na 31 grudnia każdego roku wg stanu na ten rok.

Celem proponowanych zmian jest także zwolnienie z obowiązku zdawania ponownego egzaminu na inspektora rolnictwa ekologicznego osób, których doświadczenie i wiedza nie budzą wątpliwości. Obowiązek ponownego, okresowego zdawania egzaminu przez takie osoby powoduje zbędne obciążenie zarówno dla tych osób jak i podmiotów przeprowadzających egzaminy. Projekt przewiduje więc wprowadzenie do ustawy upoważnienia dla ministra rolnictwa do określenia warunków zwolnienia z obowiązku zdawania egzaminu na inspektora rolnictwa ekologicznego co 3 lata.

Doprecyzowania wymagają obowiązki Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w zakresie sprawowania kontroli nad producentami kontrolowanymi przez jednostkę certyfikującą, której cofnięto w części lub w całości upoważnienie do przeprowadzania kontroli w rolnictwie ekologicznym. W tym celu proponuje się ograniczyć zakres obowiązków Inspekcji wyłącznie do kontroli wydanych certyfikatów tak, aby Inspekcja miała prawo je cofnąć, natomiast nie miała pozostałych uprawnień jednostek certyfikujących w tym zakresie.

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 19 czerwca 2012 r.