Małżeństwo wystąpiło do prezydenta miasta z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, należących do nich działek w prawo własności.

 

Prezydent odmówił przekształcenia. Uznał bowiem, iż wnioskodawcy nabyli działki od przedsiębiorstwa turystycznego w likwidacji – czyli państwowej osoby prawnej, które nie było uprawnione do przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności.


Małżonkowie odwołali się od decyzji do WSA.


WSA wyjaśnił, iż następstwo prawne dotyczy wyłącznie prawa użytkowania wieczystego, a nie uprawnienia do przekształcenia.


Samo uprawnienie następcy prawnego do przekształcenia w prawo własności ma charakter samodzielny, niezależny od uprawnienia jego poprzednika prawnego do przekształcenia – podkreślił.


Zdaniem sądu w ustawie z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 83) nie wprowadzono żadnych ograniczeń w stosunku do następców prawnych, przedsiębiorstwa turystycznego, a więc organy nie były upoważnione do wprowadzania większych ograniczeń, niż przewiduje to ustawa.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 29 maja 2014 r., sygn. akt IV SA/Po 305/14, nieprawomocny